Parkujesz na "zielonym miejscu"? Musisz uważać, bo grozi ci 5 tys. zł mandatu

2022-09-30 10:20 A.I
Parkujesz na zielonym miejscu? Musisz uważać, bo grozi ci 5 tys. zł mandatu
Autor: Pixabay.pl

Parkowanie na zielonych miejscach, czyli na specjalnie wyznaczonych parkingach do ładowania samochodów elektrycznych może być ryzykowne. Czujnością muszą wykazać nie tylko kierowcy aut spalinowych, ale i tych z napędem elektrycznym. Za niedopilnowanie obowiązku grozi wysoki mandat, bo aż 5 tysięcy złotych.

Jeszcze w ubiegłym roku w życie weszła nowelizacja przepisów Kodeksu drogowego, która miała pomóc kierowcom aut elektrycznych. Nowe przepisy określają między innymi kary za zajmowanie zielonych miejsc parkingowych przez kierowców samochodów z napędem spalinowym. Jak się jednak okazuje, ukarani mogą być również właściciele elektryków. W przepisach znalazł się zapis, który mówi o tym, że najwyższy wymiar kary finansowej za bezpodstawne parkowanie na specjalnym miejscu może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Warto więc zapoznać się z zasadami korzystania z takich parkingów. 

Wyrok w głośnej sprawie rzeszowskiego lekarza Jacka Huka

Parkujesz na miejscu do ładowanie samochodów elektrycznych? Musisz uważać

Zielone miejsca, to specjalnie parkingi dla aut elektrycznych, przy których zamontowane są ładowarki. Muszą być one oznaczone znakiem pionowym z odpowiednim napisem "EV", bądź chociażby informacją "miejsce przeznaczone wyłącznie dla pojazdów elektrycznych". Może być to również znak poziomy, czyli po prostu koperta, z dodatkowo namalowanym napisem "EV" lub "EE".

Parkowanie na tych miejscach może zakończyć się wysokim mandatem. Co ważne, na finansową karę narażeni są także kierowcy aut elektrycznych. Dlaczego?

Mandat do 5 tys. zł za parkowanie na zielonym miejscu

W tak oznakowanych miejscach mogą zaparkować wyłącznie samochody elektryczne. Zgodnie z przepisami, parkingi oznaczone „EV” służą kierowcom elektryków, ale tylko w czasie ładowania samochodu. Jeżeli auto zostało już w pełni naładowane, a kierowca blokuje miejsce, również może zostać ukarany. Za tego typu wykroczenie policjant może ukarać mandatem w wysokości od 20 zł do aż 5 tys. zł.

Nasi Partnerzy polecają