Auto elektryczne

i

Autor: pixabay.com Auto elektryczne

Kierowcy tych aut STRACĄ DUŻY PRZYWILEJ - wiemy, kiedy się to stanie

2022-05-10 15:44

Każdy, kto zdecydował się na zakup takiego auta, może liczyć na kilka profitów wyróżniających go spośród innych kierowców. Przywileje nie będą jednak trwały wiecznie. Wiemy, kiedy przestanie obowiązywać jeden z nich. Więcej na ten temat w artykule.

Auta benzynowe czy napędzane silnikiem diesla wciąż stanowią największy odsetek pojazdów na drogach. Od kilku lat możemy jednak obserwować silny trend rozwoju motoryzacji w jednym kierunku - samochody elektryczne. Auta na prąd są coraz mocniej promowane także na polskim rynku. Takie pojazdy są szczególnie chętnie kupowane przez firmy leasingowe tworzące floty samochodów do wynajęcia, ale na "elektryka" decydują się też kierowcy prywatni. Zachętą są nie tylko dopłaty z programu "Mój Elektryk", ale też specjalne przywileje. Te są jednak czasowe. Wiadomo już, kiedy skończy się jeden z najważniejszych. O co chodzi? Tego dowiecie się w dalszej części artykułu.

„Kule świszczą nam nad głowami”. Wariat strzela do samochodów

Kiedy koniec jazdy buspasem dla elektryków?

Firmy i kierowcy posiadający auta elektryczne mają możliwość poruszania się buspasami. Ten przywilej szczególnie cenią sobie ludzie jeżdżący po mieście w godzinach szczytu. Buspasy, wolne od korków, pozwalają zaoszczędzić sporo czasu. Nie będą jednak mogli robić tego wiecznie. Art. 148a ustawy prawa o ruchu drogowym wskazuje, że samochody elektryczne będą mogły korzystać z buspasów tylko do 1 stycznia 2026 r.

Czy zniechęci to kierowców i firmy do kupna elektryków? Na chwilę obecną, trudno przewidzieć. Niezagrożony wydaje się jednak inny duży przywilej - darmowe parkowanie w strefach płatnych.

Źródło: Kierowcy tych aut STRACĄ DUŻY PRZYWILEJ - wiemy, kiedy się to stanie