Zegar

i

Autor: pixabay.com Zegar

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? Data i godzina zmiany czasu 2021

2021-09-13 11:26

Choć temat odejścia od używania czasu letniego i zimowego pojawił się już kilka lat temu, nic nie wskazuje, by zniesienie konieczności przestawiania zegarków nastąpiło w najbliższym czasie. Już niedługo znów będziemy musieli to zrobić. Sprawdźcie, kiedy przechodzimy na czas zimowy.

Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy? To pytanie wszyscy zadajemy sobie coraz częściej. Od dekad mieszkańcy i mieszkanki europejskich krajów dwa razy do roku przestawiają wskazówki zegarów. Rozwiązanie to zaczęto wprowadzać jeszcze przed powszechną elektryfikacją. Zmiana czasu miała umożliwić efektywniejsze wykorzystanie światła słonecznego, a co za tym idzie - oszczędności na sztucznym oświetleniu (na początku chodziło o świece, później też prąd). Od kilku lat w UE debatuje się o odejściu od zmiany czasu. Ostateczna data zniesienia konieczności przestawiania wskazówek była jednak przesuwana, a przez pandemię ta kwestia zeszła na dalszy plan. Najwyraźniej zmiana czasu będzie obowiązywała jeszcze przez parę ładnych lat. A kiedy zrobimy to w 2021? W dalszej części artykułu poznacie datę zmiany czasu na zimowy.

Sylwia Grzeszczak rozpłakała się w The Voice of Poland. Znamy powód!

Zmiana czasu na zimowy 2021 - DATA i GODZINA

Podczas najbliższej zmiany czasu, przejdziemy na czas zimowy (CEWT - Central European Winter Time). Stanie się to w nocy z 30 na 31 października. Wskazówki cofniemy o godzinę, z 3:00 na 2:00. To dobra informacja dla tych, którzy lubią dłużej poleżeć w łóżku, ale już osoby podróżujące mogą być poirytowane. Każda zmiana czasu wymaga bowiem dostosowania rozkładów jazdy pociągów i autobusów.

Sonda
Czy zmiana czasu jest potrzebna?
Źródło: Tej nocy przestawiamy zegarki! Dokładna godzina zmiany czasu 2021