Dzień Świętego Patryka

i

Autor: Pixabay

Obchody Dnia Świętego Patryka

Dzień Świętego Patryka 2023. Kiedy wypada? Jak jest obchodzony?

2023-03-16 8:04

Dzień Świętego Patryka to irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca n całym świecie. Jest to również święto patrona Irlandii – św. Patryka, dlatego też najwięcej wydarzeń związanych z jego obchodami odbywa się rzecz jasna w państwie wyspiarskim. Ten dzień jest też celebrowany w wieli miejscach w Polsce. Kiedy wypada to święto i jak jest obchodzone? Odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Kiedy wypada Dzień Świętego Patryka 2023

Dzień Świętego Patryka jest corocznym świętem obchodzonym zawsze 17 marca. Data ta jest związana ze śmiercią św. Patryka, patrona Irlandii. W przypadku tego święta warto wiedzieć, że jego najważniejszym atrybutem jest liść trzylistnej koniczyny, tzw. Shamrock. Koniczyna jest również jednym z narodowych symboli Irlandii. Legenda głosi, że św. Patryk wykorzystał ją, aby przedstawić ludziom Trójcę Świętą.

Czym charakteryzuje się Dzień Świętego Patryka?

Mieszkańcy Irlandii w Dniu Świętego Patryka składają hołd swojemu patronowi. Św, Patryk urodził się w 385 roku w Brytanii. Jako chłopiec, o czym mówią legendy, został porwany i sprzedany do Irlandii. Tam przez wiele lat zajmował się wypasaniem owiec. Pewnego dnia został natchniony przez Boga, co pomogło mu uciec z rąk porywacza. W podzięce św. Patryk podjął misję nawracania pogan w Irlandii na chrześcijaństwo. Natchniony studiował teologię, dzięki czemu w przyszłości został biskupem. Św. Patryk wprowadził również formę działalności kościelnej. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych, a także uwolnił Irlandię od plagi węży, a pod koniec życia dokonał jej chrztu.

Jak jest obchodzony Dzień Świętego Patryka w Irlandii?

Dzień Świętego Patryka jest dla Irlandczyków szczególnym świętem. 17 marca mieszkańcy tego kraju są zwolnieni od pracy, a zamiast tego od rana do wieczora paradują w zielonych strojach, charakterystycznych czapkach i przebraniach. Puby celebrują ten dzień zielonym piwem, czyli znanym na całym świecie Guinnessem i irlandzką whiskey. Najwięcej wydarzeń odbywa się oczywiście w Dublinie. Przyjeżdżają tam tysiące osób z całego świata i oddają się wspólnej zabawie.

Jak jest obchodzony Dzień Świętego Patryka w Polsce?

W Polsce Dzień Świętego Patryka jest świetną okazją do spędzenia szalonego wieczoru w gronie znajomych. W wielu krajowych barach i pubach można tego dnia wypić tradycyjne irlandzkie piwo. Puszczana jest też irlandzka muzyka, a niektórzy pracownicy przebierają się w dedykowane temu świętu stroje.

QUIZ. Jak nazywają się te postacie z kultowych seriali? Tylko prawdziwy fan odpowie na wszystkie pytania!

Pytanie 1 z 15
Kim jest ta dziewczyna?
Pierwsza miłość. Melka (Ewa Jakubowicz)

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

M jak miłość. Marcin podsłucha rozmowę Izy i Radka z wyznaniem miłości. Jej słowa nie pozostawią złudzeń
Źródło: Dzień Świętego Patryka 2023. Kiedy wypada? Jak jest obchodzony?