Do czego służy pompon na czapce? To nie jest dekoracja! Mało kto o tym wieczorem

i

Autor: Jan Steiner/Pixabay

Do czego służy pompon na czapce? To nie jest dekoracja! Mało kto o tym wie

2021-10-22 9:14

Pompon na czapce ma praktyczne zastosowanie, o którym mało kto wie. To nie tylko dekoracja! Współcześnie każdy kto chce, może chodzić z czapką wzbogaconą o pompon, ale pierwotnie, takie nakrycie głowy zostało stworzone zupełnie po coś innego i dla konkretnej grupy osób. Czy wiedziałeś o zastosowaniu pompona?

Aktualnie czapki z pomponem noszone są przez wszystkich. Każdej zimy cieszą się sporym zainteresowaniem zarówno dorosłych jak i dzieci. Jednak mało kto ma pojęcie, nawet posiadacze takich czapek, do czego służy przyszyty pompon na jej górze. Według niektórych to po prostu ozdoba, która dobrze wygląda, dlatego tak wiele osób decyduje się na jej zakup. Jednak prawda jest zupełnie inna! Kiedyś takie okrycia głowy zostały wymyślone i zaprojektowane na potrzeby konkretnej grupy osób i z początku to tylko oni nosili czapki z pomponem. Dodatkowy puszysty element na okryciu głowy upowszechnił się dopiero po czasie. Jaka jest historia pompona? Dowiesz się tego czytając dalej.

CZYTAJ TAKŻE: Ciężarówka Coca-Cola rusza w trasę po Polsce! W 2022 roku odwiedzi 10 miast [LISTA]

Świąteczne dekoracje w Krakowie

Do czego służy pompon na czapce? Ma praktyczne zastosowanie

Historia pomponów przyszytych na samej górze czapki sięga aż XVIII wieku! Zaprojektowano je dla francuskich marynarzy, którzy skarżyli się na to, że schodząc na pokład, uderzają głową o niskie sufity. Dlatego wymyślono dla nich pompon, aby ten amortyzował każde uderzenie.

Dopiero po pewnym czasie czapki zaczęły służyć nie tylko wysokim marynarzom, a także pozostałej części społeczeństwa. Praktyczne zastosowanie pompona co prawda dalej istnieje, ale mało kto o tym wie. Większość z nas traktuje to jako dobrze wyglądający dodatek. Mimo wszystko dobrze jest znać historię puszystego pompona.

Źródło: Do czego służy pompon na czapce? To nie jest dekoracja! Mało kto o tym wie