Klękanie przed meczem

i

Autor: Fot. screen YouTube CBC News: The National / https://www.youtube.com/channel/UCKjU3KzdbJE1EFcHVqXC3_g Klękanie przed meczem

DLACZEGO ANGLICY KLĘKAJA PRZED MECZEM? Ten gest jest niezwykle ważny!

2021-09-07 15:06

Wykonanie tego gestu tuż przed pierwszym gwizdkiem meczu stało się już tradycją piłkarskiej reprezentacji Anglii. Dlaczego Anglicy klękają przed meczem i co to oznacza? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w naszym artykule.

Dlaczego Anglicy klękają przed meczem? Takie pytanie może sobie zadawać wiele osób. Charakterystyczny gest stał się już tradycją reprezentacji wicemistrzów Europy. Mogliśmy go obserwować podczas każdego z ich spotkań na Euro 2020. Na murawie klęknęli już przed pierwszym spotkaniem z Chorwacją i wykonywali gest przyklęknięcia aż do finału z Włochami. O co w tym chodzi? Okazuje się, że jest to symboliczny gest o wielkiej wadze. Klękanie przed meczem wzbudza jednak kontrowersje. Gest już od dłuższego czasu wywołuje w sporcie wielkie emocje zarówno wśród zawodników, jak i kibiców. Klękanie przed meczem związane jest z ruchem Black Lives Matter i szerzej - z problemem rasizmu na Świecie. W dalszej części artykułu dowiecie się, kto zapoczątkował zwyczaj klękania przed meczem oraz kiedy ten symboliczny gest zdobył popularność na Świecie.

Banksy tu był? Tajemnicze dzieło w centrum Szczecina

Klękanie przed meczem - skąd ten zwyczaj?

Klękanie przed meczem to symboliczny gest sprzeciwu wobec rasizmu. Pierwszy raz podczas dużej imprezy sportowej został wykonany w 2016 roku przed jednym z meczów ligi futbolu amerykańskiego. W chwili odgrywania narodowego hymnu przyklęknął Colin Kaepernick - zawodnik klubu San Francisco 49ers, zaangażowany również w działania na rzecz afroamerykańskiej społeczności USA. W ten sposób sportowiec chciał zwrócić uwagę na problem rasizmu w Stanach.

Przeczytaj też: Burza przed meczem Polska-Anglia. Wyspiarze boją się KIBICÓW! Chodzi o jeden WAŻNY szczegół!

Gest coraz popularniejszy dzięki Black Lives Matter

Po 2020 roku zwyczaj klękania przed meczem zaczęły przejmować niektóre kluby piłkarskie i reprezentacje. Powodem wzrostu popularności tego symbolu była śmierć George'a Floyda, Afroamerykanina z Fayetteville, który zginął podczas zatrzymania przez policję. Sprawę nagłośnił ruch Black Lives Matter działający na rzecz zwalczania rasizmu. Świat sportu szukał możliwości wyrażenia poparcia dla działań ruchu. Dlatego właśnie niektóre ligi przyjęły gest Kaepernicka. Postępują tak między innymi drużyny z ligi angielskiej oraz reprezentacja tego kraju.

Klękanie przed meczem podzieliło świat sportu

Gest klękania przed meczem podzielił kibiców i piłkarzy. Wiele reprezentacji przyznaje, że choć popierają ideały Black Lives Matter, wolą wyrażać solidarność z ofiarami rasizmu w inny sposób. Często przytaczany jest argument, że klękanie kojarzy się z poddaństwem, nie zaś z wyrażaniem szacunku. Do sprawy różnie podchodzą także kibice. Sami Anglicy, którzy propagują gest w Europe, spotykają się ze skrajnymi reakcjami nawet wśród własnych kibiców. Nawet podczas Euro 2020 fani Synów Albionu nie uszanowali gestu klękania przed meczem i... wygwizdali własnych piłkarzy.

Źródło: DLACZEGO ANGLICY KLĘKAJA PRZED MECZEM? Ten gest jest niezwykle ważny!