covid

i

Autor: Pixaby Ogólnopolski LOCKDOWN jednak możliwy?! Rzecznik rządu stawia jeden warunek

Czwarta fala pandemii: ogólnopolski LOCKDOWN jednak możliwy?! Wszystko zależy od JEDNEJ rzeczy

2021-09-07 12:39

Rząd przedstawił nowe plany w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Obowiązywać mają limity w miejscach publicznych dla osób niezaszczepionych, zapowiedziano także płatne szczepienia na COVID-19. Może też zostać wprowadzony ogólnopolskim lockdown. Rzecznik rządu przedstawił jeden warunek.

Koniec darmowych szczepień na COVID-19. Zmiany jeszcze w tym roku?

Czwarta fala pandemii koronawirusa w Polsce coraz bardziej "się rozkręca". Tylko we wtorek, 7 września odnotowano 406 zakażeń COVID-19. To najwięcej od czerwca. Przedstawiciele rządu podkreślają, że najgorsze jeszcze przed nami. Minister zdrowia zapowiedział ostatnio, że w październiku możemy odnotowywać nawet 5 tysięcy zakażeń dziennie. Przed zachorowaniem lub ciężkim przebiegiem COVID-19 chronią szczepionki. Jednak zainteresowanie nimi cały czas spada. Postanowiono więc podjąć nowe kroki. Darmowe szczepienia mają wkrótce się zakończyć. Rząd planuje wprowadzenie odpłatnych szczepień przeciwko COVID-19.

Raport z Anteny 07.09

Rozważaliśmy i cały czas rozważamy, by szczepienia na pewnym etapie były już płatne, natomiast na ten moment, do końca września deklarowaliśmy, że będą bezpłatne. Myślę, że dłużej będą bezpłatne, ale w pewnym momencie mogą pojawić się w kalendarzu szczepień jako odpłatne - powiedział rzecznik rządu Piotr Muller w rozmowie z jedną ze stacji radiowych.

Od kiedy szczepienia na COVID-19 miałyby być płatne? Rzecznik rządu zaznaczył, że jest to możliwe "od przyszłego roku albo może trochę wcześniej, wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądać epidemia".

Limity dla niezaszczepionych. Od kiedy nowe obostrzenia?

Co czeka osoby, które nie zdecydują się zaszczepić na COVID-19? Prawdopodobnie dotkną ich obostrzenia. Rząd już wcześniej zaznaczał, że nowe restrykcje będą wprowadzane regionalnie. O tym, czy dany powiat zostanie objęty restrykcjami, decydować ma:

  • liczba zakażeń
  • poziom zaszczepienia

Dodatkowo pod uwagę może też być brana liczba wolnych łóżek w szpitalach. Póki co, rząd nie planuje całkowitego lockdownu. Jest jednak jeden wyjątek.

To jest wariant (ogólnopolski lockdown - przyp. red.), który jest bardzo mało prawdopodobny. Raczej mówimy o sektorowych ograniczeniach. Chyba że mielibyśmy do czynienia z jakąś nową odmianą koronawirusa, odporną na szczepienia - zaznacza Piotr Muller.

Jakie obostrzenia dotkną osoby niezaszczepione? Miejsca publiczne objęte będą limitami - np. kina czy restauracje. Te nie będą dotyczyć osób zaszczepionych. Jak podkreśla rzecznik rządu, jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń, to ci, którzy nie zdecydowali się na przyjęcie preparatu, mogą nie zmieścić w limitach.

Sonda
Czy za brak szczepienia przeciwko Covid-19 powinny grozić kary finansowe?
Źródło: Czwarta fala pandemii: ogólnopolski LOCKDOWN jednak możliwy?! Wszystko zależy od JEDNEJ rzeczy