Pnącza przy słupie tramwajowym

i

Autor: Materiały prasowe

Tramwaje Warszawskie stawiają na zieleń! Będzie bluszcz na słupach trakcyjnych

2021-09-30 19:47

Po zielonych torowiskach przyszła kolej na zielone słupy trakcyjne. Urzędnicy z Tramwajów Warszawskich postanowili obsadzić je bluszczem. Póki co w kilku miejscach - żeby przetestować tego typu rozwiązanie. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, które będzie zazieleniać słupy sieci tramwajowej!

We wrocławskim zoo urodziły się patelnice wstęgoogonowe

Pilotaż pionierskiej akcji

Na początku więcej zielni będzie na ulicach: Prosta, Puławska i Aleje Jerozolimskie. - Przy 17 słupach zasadziliśmy bluszcz w trzech gatunkach: winobluszcz pięciolistkowy i dwie odmiany winobluszczu trójklapowego. Projekt ma na celu sprawdzenie, który gatunek najlepiej sobie daje radę na słupach tramwajowych. Dzięki temu będziemy mogli zazieleniać kolejne słupy w Warszawie - mówi Maciej Dutkiewicz z Tramwajów Warszawskich.

Te rośliny nie potrzebują zbyt wiele podlewania, potrafią się piąć na niemal gładkiej powierzchni. Nie potrzebują też podpór, ale mogą się wspinać do 15 metrów wysokości, więc trzeba będzie je podcinać. Po zielonych torowiskach zazielenianie słupów trakcyjnych jest kolejnym krokiem do oswajania infrastruktury tramwajowej w przestrzeni miasta. Dzięki takim rozwiązaniom stają się milsze dla oka, a dodatkowo podnoszą atrakcyjność przestrzeni danego miasta.

- Zieleń podświadomie oddziała pozytywnie na ludzi. Infrastruktura tramwajowa jest bardzo widoczna, zajmuje przestrzeń. Jednak kiedy chodzi o zieleń przy ziemi czy w postaci pnącz na słupach, to mamy do czynienia z zieloną infrastrukturą - mówi Jan Łukaszkiewicz z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW. - Ta zieleń pomaga złagodzić tę infrastrukturę i jest czymś pozytywnym dla przyrody.

Nie tylko aspekt wizualny

Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich, zaznacza jednak że aspekt wizualny jest ważny, ale nie jest jedynym powodem, dla którego miejska jednostka zdecydowała się postawić na roślinność.

- Estetyka jest oczywista, bo słupy nie są zbyt piękne - przyznaje Bartelski. - Ale też miasto generuje straszny hałas, to jest bardzo dużym problemem. Hałas męczy, obniża zdolności koncentracji, jest bardzo szkodliwym efektem ubocznym życia w mieście. Taki zielony słup stanowi znakomitą falę ochronną przed emisją dźwięku, jaki generuje tramwaj.

Pnącza są dobrym wyborem, bo dają szybki efekt bez dużego nakładu pracy. - Pnącza rosną szybko i efekt można uzyskać szybciej, niż w przypadku sadzenia samych drzew, które wymagają z początku pielęgnacji, aby się przyjąć. Pnącza wymagają mniej pielęgnacji, a te najszybciej rosnące pnącza rosną po kilka metrów rocznie jeśli są już ukorzenione - zaznacza Jan Łukaszkiewicz z Katedry Architektury Krajobrazu SGGW.

Tramwaje Warszawskie w przyszłości planują sięgnąć po kolejne zielone rozwiązanie i wszystkie przystanki na trasie do Wilanowa obsadzić drzewami.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Tramwaje Warszawskie stawiają na zieleń! Będzie bluszcz na słupach trakcyjnych