50 lat od odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie! W obchodach udział wziął premier

2021-01-26 12:16 PAP.
Zamek Królewski w Warszawie
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne

Zamek Królewski w Warszawie jest symbolem polskiej państwowości i polskiej wspólnotowości - powiedział we wtorek wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Podkreślił, że naród polski "od czasu zniszczenia Zamku, czekał na jego odbudowę, chciał tej odbudowy i ją zrealizował".

We wtorek w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się uroczysta inauguracja obchodów 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego w Warszawie.

"To była decyzja ówczesnych władz państwowych, ale decyzja, która została przejęta i upodmiotowiona przez polskie społeczeństwo i polski naród, który od czasu zniszczenia Zamku czekał na jego odbudowę, chciał tej odbudowy i ją zrealizował" - powiedział wicepremier Gliński.

Jak mówił, "to jest także moment, żeby przypomnieć tych wszystkich ludzi, którzy wtedy byli najbardziej zaangażowani w tę odbudowę - prof. Lorentz, prof. Zachwatowicz, Bogusławski, Gieysztor". "Tysiące ludzi polskiej kultury, dzięki którym Zamek Królewski w Warszawie został odbudowany" - zaznaczył.

"Zamek Królewski w Warszawie jest zwornikiem polskiej tożsamości tak, jak Zamek Królewski na Wawelu, tak, jak Katedra Gnieźnieńska, jak klasztor jasnogórski. Jest symbolem polskiej państwowości i polskiej wspólnotowości. Myślę, że dalej jest tym symbolem i jesteśmy dumni, że tak pięknie się rozwija" - wskazał szef resortu kultury.

Dodał, że to jest także moment, żeby "podziękować wszystkim tym, którzy przez lata tutaj gospodarowali, którzy dbali o to, żeby Zamek się tak pięknie rozwijał, żeby jego kolekcje były wzbogacane".

Poinformował, że obchody 50-lecia podjęcia decyzji o odbudowie Zamku Królewskiego są wzbogacone o renowację, np. Sali Tronowej. "Będziemy kontynuowali dalej pracę nad wszystkimi elementami, które jeszcze potrzebują wsparcia konserwatorskiego i wsparcia decyzji finansowych" - zapowiedział Gliński. "Jeszcze raz wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy dbają o ten nasz Zamek. Pamiętajmy, że ten nasz symbol tożsamości i podmiotowości polskiej pięknie góruje tutaj na Skarpie Wiślanej w naszej polskiej, kochanej stolicy" - powiedział minister kultury.

Źródło: (PAP)

Maszyna Czasu obok wrocławskiego Muzeum Współczesnego