Jak dobrze znasz polskie kino lat 2010-2019? QUIZ

Jak dobrze znasz polskie kino lat 2010-2019? QUIZ
Autor: Screen z YouTube/KinoSwiatPL Co wiesz o polskich produkcjach z lat 2010-2019?

Poprzednie dziesięciolecie okazało się być szczególnie istotne dla polskiej historii, kultury i społeczeństwa. To właśnie w tym okresie miały miejsce liczne wydarzenie, które do dziś mają bardzo duży wpływ na naszą codzienność. Tą zaś szczególnie próbowało oddać kino i nie zawsze była to rzeczywistość słodka. Jak dobrze znasz polskie produkcje z lat 2010-2019? Sprawdź się w quizie!

2010 rok okazał się być szczególnie istotny, a także tragiczny dla polskiej historii - dokładnie 10 kwietnia miała miejsce katastrofa smoleńska. W jej wyniku śmierć poniosło 96 osób, wśród nich Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, a także polscy parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące. Dwa lata później zaś miało miejsce prawdziwe święto dla fanów polskiej piłki nożnej - Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2012, współorganizowane przez Ukrainę, w 2012 roku w Londynie zaś odbyły się Letnie Igrzyska Olimpijskie, w którym to nasi sportowcy zajęli 23 miejsce w klasyfikacji medalowej, zdobywając jedenaście metali, w tym trzy złote. W 2014 roku kanonizowany został Jan Paweł II, rok później zaś odbyły się wybory prezydenckie, w których to Andrzej Duda wybrany został na Prezydenta RP. 2016 rok stanął pod znakiem kryzysu sejmowego oraz Światowych Dni Młodzieży, które odbyły się w Krakowie. Dziesięciolecie to zakończyło kolejne tragiczne wydarzenie - w wyniku zamachu zginął Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz.

Polska kinematografia lat 2010-2019

Coraz większą popularność i uznanie w polskim kinie zaczął zyskiwać Wojciech Smarzowski, którego filmy w dosadny sposób wywlekały na wierzch i punktowały polskie przywary. W tym okresie także pojawiać zaczęły się produkcje, które podejmowały kwestię stosunków polsko-żydowskich, coraz większym uznaniem zaczęło się cieszyć także kino artystyczne. W polskiej kinematografii tych lat nie zabrakło także tematyki społecznej, a filmy ją obrazujące zyskały szczególną uwagą krytyków i widzów z całego świata.

EskaROCK Live! - Happysad - Mów mi dobrze

Jak dobrze znasz polskie kino lat 2010-2019? QUIZ

Jak dobrze znasz takie produkcje z tego okresu jak Pokłosie, Czerwony pająk, Ida, Kler czy Boże Ciało? Sprawdź się w naszym quizie!

Jak dobrze znasz polskie kino lat 2010-2019? QUIZ

Pytanie 1 z 10
Skąd powraca do Polski Franciszek Kalina, bohater filmu "Pokłosie" (2012)?
Nasi Partnerzy polecają