Ian Curtis - zniszczono mural z wizerunkiem artysty. Przyczynił się do tego inny muzyk

i

Autor: Screen z YouTube/Joy Division Jak doszło do zniszczenia muralu?

Ian Curtis - zniszczono mural z wizerunkiem artysty. Przyczynił się do tego inny muzyk

2022-08-19 11:03

W 2020 roku w Manchesterze odsłonięty został mural, przedstawiający Iana Curtisa - frontmana zespołu Joy Division. Malunek był prawdziwą wizytówką miejsca - no właśnie, był. Grafika została zniszczona przez zamalowanie jej reklamą albumu jednego z pochodzących z Manchesteru raperów. Muzyk zdążył już przeprosić za zaistniałą sytuację.

Ian Curtis był angielskim wokalistą, autorem tekstów i frontmanem post punkowej grupy Joy Division. Choć kariera artysty trwała raptem cztery lata, to jego charakterystyczny, basowo-barytonowy głos, sceniczny wizerunek i teksty, dotykające przede wszystkim tematów samotności, bezradności, pustki i wyobcowania sprawiły, że ten zapisał się na kartach muzycznej historii. Powstały z inicjatywy jego kolegów z czasów szkolnych, Bernarda Sumnera i Petera Hooka w 1976 roku zespół Joy Division szybko osiągnął duży sukces. Uznaje się go za jeden z pierwszy zespołów post punkowych, który w swojej twórczości kładł nacisk na emocje, ekspresję i przyczynił się do powstania alternatywnego brzmienia lat 80-tych, które w dużej mierze oparte było na poczuciu melancholii. Grupa wydała dwa albumy studyjne, z czego płyta Closer ukazała się już po śmierci Curtisa. Muzyk zmagał się z licznymi problemami, które znacznie pogłębiły się, gdy zespół robił się coraz bardziej popularny. Ian popełnił samobójstwo 18 maja 1980 roku, dokładnie w przededniu pierwszej trasy Joy Division po USA.

Co tam w środku gra? Nirvana

Zniszczono mural z wizerunkiem Iana Curtisa

Curtis był mocno związany z Manchesterem, to właśnie tam pracował, spotkał kolegów, z którymi założył Joy Division, a także zmarł. W 2020 roku, przy wsparciu Rady Miasta, artysta Akse P19 namalował mural artysty, wzorowany na zdjęciu, wykonanym przez belgijskiego fotografa Philippe Carly’ego. Malunek znajdował się w północnej dzielnicy Manchesteru, dokładnie przy ulicy Port Street, powstał on jako część inicjatywy, dotyczącej uświadamiania społeczności w temacie zdrowia psychicznego i był bardzo ważnym elementem tamtejszej wspólnoty. Niestety, mural został zniszczony.

Do zniszczenia muralu przyczynił się inny artysta - teraz przeprasza

Mural został zniszczony, a w jego miejsce pojawiła się… reklama najnowszego albumu pochodzącego z Manchesteru rapera Aitcha, który miał swoją premierę w piątek 19 sierpnia. Całą sprawę ostro skomentował autor malunku pisząc w swoich social mediach: “Nie potrzeba dużo zdrowego rozsądku, aby zrozumieć, że ten mural powinien zostać i reprezentować to, po co powstał”. 

Na całą sytuację zdążył już zareagować sam Aitch, który przeprosił za to, co się stało, stwierdził, że nie miał z tym nic wspólnego, ponieważ nie wiedział o wybranym miejscu reklamy, zobowiązał się także do odnowienia grafiki. Gest ten spotkał się z uznaniem ze strony Petera Hooka, kolegi Curtisa z Joy Division. Poniżej znajdziesz zdjęcie muralu “sprzed i po”.