10 najlepszych wokalistek rockowych - zagranica, czyli kobieca strona Rocka!

2022-12-02 13:57

Muzyka rockowa postrzegana jest jako bardzo męski gatunek - niech to jednak nikogo nie zwiedzie! Rockowe granie, ostry klimat, zespołowy proces tworzenia - wszystko to jest też domeną kobiet, których w tym świecie wcale nie jest tak mało! Szczególnie ważną rolę w historii rocka pełnią wokalistki - to one wciąż udowadniają swoich głosem, jak bardzo kobieca strona cięższych brzmień jest wciągająca. Sprawdź 10 najlepszych, naszym zdaniem, zagranicznych wokalistek rockowych - to nie był łatwy wybór!

Gdy pomyślisz o największych, najsłynniejszych zespołach rockowych, jest niemal pewne, że do głowy przyjdą Ci grupy, w skład których wchodzą wyłącznie mężczyźni. Rock, metal, heavy metal, thrash metal, hard rock i inne tego typu gatunki od początku postrzegane są jako szczególnie męskie. Wszystko to, co stereotypowo kojarzy się z rockiem, nie będzie się kojarzyć ze stereotypową kobietą. Jak jednak wiadomo, klisze są nic nie warte, a świat rocka ma swoją kobiecą stronę.

Kobiety w świecie rocka

Uznaje się, że pierwszym żeńskim zespołem heavy rockowym był utworzony 5 sierpnia 1975 roku była grupa The Runaways, w skład której wchodziły Lita Ford, Sandy West, Jackie Fox, Joan Jett, Cherie Currie. Stała się ona wielką sensacją, jednak nie w Stanach Zjednoczonych, których rynek najwidoczniej nie był gotowy na taką formację. Kobiety powiązane ze światem rocka są w nim obecne od dawna, dużo wcześniej niż od roku 1975, trudno jednak nie zauważyć, że pełniły one przede wszystkim rolę wokalistek i autorek tekstów w zespołach, nie brak jednak Pań wykonujących szeroko pojęte ciężkie brzmienie, które prowadziły kariery solowe. Wiele z nich na zawsze zapisało się w historii rocka, zmieniło jego kształt i sprawiło, że bez nich gatunek ten nie wyglądałby tak samo. W naszej galerii prezentujemy wam 10 najlepszych, naszym zdaniem, zagranicznych wokalistek rockowych - to nie był łatwy wybór!

Jak dobrze znasz polskie kino lat 70-tych? QUIZ

Pytanie 1 z 10
W kogo wcielił się w filmie “Rejs” (1970) Stanisław Tym?