Starlink

i

Autor: Steve Elliott flickr.com Starlink

STARLINK NAD WARSZAWĄ we wrześniu 2021 - kiedy obserwować przelot satelitów SpaceX nad stolicą?

2021-09-14 15:23

Wielbiciele i wielbicielki obserwacji nieba ze stolicy czekali ponad 4 miesiące na start kolejnej rakiety SpaceX wynoszącej na orbitę satelity Starlink. Ich przeloty to za każdym razem niesamowity widok. Sprawdźcie, kiedy zobaczymy je ponad naszymi głowami w Warszawie.

Starlink nad Warszawą we wrześniu! O której oglądać przelot satelitów? To pytanie, które mogą sobie zadawać pasjonaci i pasjonatki obserwacji nocnego nieba ze stolicy Polski. Na ten widok czekali ponad 4 miesiące - ostatnia misja odbyła się bowiem w maju. Teraz wszyscy wyczekują momentu, w którym zobaczą satelity nad głową. Zainteresowanie wydarzeniem nie powinno dziwić, gdyż przelot Starlink to za każdym razem niesamowity widok! Połyskliwy sznur satelitów przemyka na tle gwiazd oddalając się od siebie z każdym kolejnym okrążeniem Ziemi. W ten sposób realizowane jest przedsięwzięcie Elona Muska i jego firmy SpaceX, czyli utworzenie na orbicie megakonstelacji satelitarnej pozwalającej na odbiór na Ziemi szerokopasmowego internetu. To kolejna seria "pakietów" urządzeń wysłanych przez SpaceX w kosmos. Satelity są najlepiej widoczne przez kilka dni po wypuszczeniu na orbitę. Szykujcie się więc do obserwacji. W dalszej części artykułu dowiecie się, o której zaobserwujemy przelot w Warszawie i gdzie należy kierować wzrok.

Filip Mladenović o problemach Legii w lidze i przygodzie w Lidze Europy

Starlink nad Warszawą - kiedy i o której pierwszy przelot we wrześniu?

Firma SpaceX miała dłuższą przerwę w misji Starlink. Start ostatniej rakiety z satelitami na pokładzie odbył się w maju. Kolejna wystartowała z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych nad ranem we wtorek, 14 września. Pierwszy wrześniowy przelot sznura satelitów widoczny będzie jeszcze tego samego dnia! Mieszkańcy i mieszkanki Warszawy mogą się go spodziewać o godzinie 19:23. Niebo o tej porze jest jeszcze dość jasne, jednak obserwacja będzie możliwa, a stosunkowo niski pułap urządzeń pozwoli na zobaczenie ich gołym okiem.

Starlinki 14.09 - gdzie wypatrywać satelitów nad Warszawą?

Gdzie szukać wzrokiem błyszczącego sznura satelitów? Trajektoria lotu przebiega z północy na południowy zachód. Bardzo łatwo będzie można je namierzyć. Wystarczy skierować wzrok w stronę gwiazdozbioru Wielkiego Wozu - najbardziej charakterystycznej konstelacji. Następnie satelity przelecą w pobliżu gwiazdy polarnej (dyszel Małego Wozu) i dalej w stronę południowego horyzontu. Przelot skończy się około 19:30, gdy satelity miną Jowisza. Przed satelitami zobaczyć będzie można wynoszącą je rakietę Falcon. Warto jednak wyjechać poza Warszawę, gdyż światła miasta mogą przeszkadzać w obserwacji. Dokładny tor lotu Starlink 14.09 zobaczycie w poniższym wideo.

Sonda
Widziałeś już Starlinki Elona Muska?

Warto dodać, że równie dobrze Starlinki będą widoczne też 15 września. Przewidywana godzina przelotu to również 19:23 - 13:30.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: STARLINK NAD WARSZAWĄ we wrześniu 2021 - kiedy obserwować przelot satelitów SpaceX nad stolicą?