Shirley Manson

Shirley Manson

Jeżeli nazywasz jedną ze swoich płyt słynnym hasłem anarchistycznych „No gods, no masters” to wiadomo, że bliżej ci do bohaterów „Balu u senatora” Pidżamy Porno niż „Sweet Home Alabama” Lynyrd Skynyrd. Shirley Manson zapowiadając ten album mówiła, że to „krytyka wzrostu kapitalistycznej krótkowzroczności, rasizmu, seksizmu i mizoginii na całym świecie”. Kto zatem wyznacza Szkotce kierunek buntu? Oto lista najważniejszych dla niej książek, o której opowiedziała magazynowi „Elle”.

Źródło: Gregory Pace/BEI/Shutterstock
Rozwiń
Patti Smith – "Poniedziałkowe dzieci"

Patti Smith – "Poniedziałkowe dzieci"

Opowieść o miłości w świecie awangardowej sztuki, buntu i buchającego emocjami Nowego Yorku.

"Było to lato, gdy umarł Coltrane, lato miłości i zamieszek, lato, gdy przypadkowe spotkanie na Brooklynie pchnęło dwoje młodych ludzi na drogę sztuki, miłości i wspólnej pracy. Patti Smith została poetką i piosenkarką, a Robert Mapplethorpe rozwijał swój prowokacyjny styl w fotografii. Niewinni, oddani sztuce, przemierzali Nowy Jork od Coney Island po Czterdziestą Drugą Ulicę, aż dotarli do słynnego okrągłego stołu w lokalu Kansas City, w którym brylował krąg przyjaciół i wyznawców Andy’ego Warhola. W 1969 roku para zamieszkała w hotelu Chelsea i weszła do środowiska ludzi okrytych – dobrą i złą – sławą, wpływowych artystów z barwnej cyganerii. To tam dwoje dzieciaków zawarło pakt, że będą się o siebie troszczyć. Poniedziałkowe dzieci zaczynają się jako historia miłosna, a kończą jako elegia. To także hołd złożony Nowemu Jorkowi na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, jego pięknu i jego demonom. To prawdziwa baśń, portret dwojga młodych artystów w przededniu sławy."

Źródło: Wydawnictwo Czarne
Rozwiń
Kenneth Grahame – "O czym szumią wierzby"

Kenneth Grahame – "O czym szumią wierzby"

Jedna z najpiękniejszych książek dla dzieci... i nie tylko.

"Pewnego dnia na wiosnę Kret zaczął sprzątać swoje mieszkanie, ale jego przyjaciel Szczur Wodny skusił go na wyprawę łódką, więc z wiosennych porządków niewiele wyszło. Pewnego dnia Ropuch zapałał chęcią przejechania się samochodem i od tego zaczęły się wszystkie jego kłopoty. Pewnego dnia… Ale o tym, co dalej było, opowie Wam najlepiej ta książka."

Źródło: Wydawnictwo Vesper / materiały promocyjne
Rozwiń
A.A. Milne – "Kiedy byliśmy bardzo młodzi"

A.A. Milne – "Kiedy byliśmy bardzo młodzi"

Tom wierszyków autora Kubusia Puchatka przetłumaczonych przez Michała Rusinka. Mali czytelnicy znajdą tu zabawne rymowanki – wyliczanki, opowiastki, bajki, przypowieści – a cała ta książeczka jest powstałym bez niczyjej pomocy dziełem Krzysia, Ktotama i pana Sheparda, który narysował obrazki, jak napisał we wstępie A.A. Milne. Klasyka dziecięcej literatury.

Źródło: Wydawnictwo Olesiejuk / materiały promocyjne
Rozwiń
J.D. Salinger – "Buszujący w zbożu"

J.D. Salinger – "Buszujący w zbożu"

Elementarz każdej nastoletniej buntowniczki i buntownika. 

Szesnastoletni Holden Caulfield, który nie może pogodzić się z otaczającą go głupotą, podłością, a przede wszystkim z zakłamaniem, ucieka z college’u i przez kilka dni „buszuje” po Nowym Jorku, nim wreszcie
powróci do domu rodzinnego. Historia tych paru dni, opowiedziana barwnym językiem, jest na pierwszy rzut oka zabawna, jednakże wkrótce spostrzegamy, że pod pozorami komizmu ważą się tutaj sprawy bynajmniej
nie błahe...

Zaliczana do grona 100 najważniejszych powieści XX wieku.

Źródło: Wydawnictwo Albatros
Rozwiń
Chimamanda Ngozi Adichie – "Wszyscy powinni być feministami"

Chimamanda Ngozi Adichie – "Wszyscy powinni być feministami"

Ważna książka o tym, czemu feminizm jest ważny dla całej ludzkości, a nie tylko kobiet.

Chimamanda Ngozi Adichie formułuje jedyną w swoim rodzaju definicję feminizmu dla XXI wieku, zakorzenioną w pojęciach wspólnoty i świadomości. Czerpiąc pełnymi garściami z własnego doświadczenia oraz głębokiego zrozumienia często ukrytych realiów polityki seksualnej, ta niezwykła autorka stara się obalić stereotypy i obłaskawić złe skojarzenia zwykle wywoływane przez ten termin. Twierdzi, że koniecznie należy położyć nacisk na feminizm, ponieważ skupianie się jedynie na ogólnych prawach człowieka sprawia, że odrzuca się problemy związane z płcią kulturową. Byłoby to w pewnym stopniu udawanie, że to nie kobiety są od wieków wykluczane. Jej nacisk na doświadczenia czarnoskórych kobiet to aspekt tego ruchu, na który nie zawsze zwracano należytą uwagę, a Adichie przedstawia swoje własne feministyczne przeżycia w bardziej konserwatywnej nigeryjskiej kulturze.

Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka / materiały prasowe
Rozwiń
Shere Hite – "The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality"

Shere Hite – "The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality"

Wstrząsający raport, którego autorka jako pierwsza zebrała tak obszerne dane dotyczące życia seksualnego kobiet. „Narodowe studium kobiecej seksualności” zapoczątkowało szeroką dyskusję na temat kobiecej seksualności, praw kobiet i ich roli w społeczeństwie. 

Źródło: Seven Stories Press / materiały promocyjne
Rozwiń
Iain Banks – "Fabryka os"

Iain Banks – "Fabryka os"

Kontrowersyjna powieść zaliczona przez dziennik „The Independent” do 100 arcydzieł literatury XX wieku.

Frank, ekscentryczny szesnastolatek, mieszka z ojcem na szkockim odludziu. Wiodą bardzo nietypowe życie. Matka Franka porzuciła rodzinę wiele lat wcześniej, a starszy brat Eric został zamknięty w zakładzie psychiatrycznym. Ojciec oblicza ekscentryczność swojego młodszego syna za pomocą tradycyjnych angielskich miar. Frank dokonuje zbrodni i aktów przemocy, aby wyładować swoją frustrację. W osobliwych codziennych rytuałach znajduje pocieszenie. Lecz kiedy dowiaduje się o ucieczce Erica ze szpitala, musi się przygotować na jego nieuchronny powrót – ponowne spotkanie braci prowadzi do wyjaśnienia tajemnic z przeszłości i stanowi przeobrażające doświadczenie…

Źródło: Wydawnictwo Zysk i S-ka / materiały promocyjne
Rozwiń
Powrót
Shirley Manson
Patti Smith – Poniedziałkowe dzieci
Kenneth Grahame – O czym szumią wierzby
A.A. Milne – Kiedy byliśmy bardzo młodzi
J.D. Salinger – Buszujący w zbożu
Chimamanda Ngozi Adichie – Wszyscy powinniśmy być feministami
Shere Hite – The Hite Report: A Nationwide Study of Female Sexuality
Iain Banks – Fabryka os
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email