Polskie filmy i seriale, które odniosły sukces za granicą. Niektóre tytuły mogą zaskoczyć!

Polskie filmy i seriale, które odniosły sukces za granicą. Niektóre tytuły mogą zaskoczyć!

Źródło: Materiały prasowe
Rozwiń

Ślepnąc od świateł

Polski serial zdobył duże uznanie za granicą. Portal "Variety" umieścił go na liście najlepszych nieanglojęzycznych seriali 2018 roku. Poza tym w europejskim zestawieniu HBO, "Ślepnąc od świateł" uplasował się na 3. miejscu, za "Grą o tron" i "Westworld" Produkcja była pokazywana nawet w USA!

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Belfer

Serial "Belfer" został sprzedany do Francji pod tytułem "The Teach" i widzowie mogli oglądać go z francuskim dubbingiem.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

WATAHA

Serial został zaprezentowany w kilkunastu krajach, a brytyjska stacja Channel 4 wyemitowała pierwszy sezon serialu w języku angielskim. Polską produkcję nazwano "The Border".

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Boże ciało

Ekipa filmowa została uhonorowana dziesięcioma statuetkami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz jedenastoma Orłami, a film znalazł się w ścisłej czołówce utworów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

W ciemności

Film został nagrodzony trzema Orłami za zdjęcia Dylewskiej oraz role Więckiewicza i Kingi Preis (ekranowej żony Sochy), a także ośmioma statuetkami w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych (w tym dla najlepszego filmu). W ciemności cieszył się również powodzeniem w Stanach Zjednoczonych, wchodząc do ścisłej czołówki filmów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Człowiek z marmuru

Człowiek z marmuru trafił na Festiwal Filmowy w Cannes, na którym po pokazie poza konkursem otrzymał nagrodę FIPRESCI.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Rękopis znaleziony w Saragossie

W Polsce film emitowany był w pełnej wersji trwającej 180 minut. We Francji i w Stanach Zjednoczonych film został skrócony odpowiednio do 152 i 125 minut. W latach dziewięćdziesiątych wielkie gwiazdy: Jerry Garcia, Martin Scorsese i Francis Ford Coppola sfinansowali zrekonstruowanie oryginalnej kopii filmu, który ukazał się w standardzie VHS oraz DVD w 2001.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Ida

W Stanach Zjednoczonych powszechnie chwalono film za aktorstwo oraz styl wizualny. Tam też Ida otrzymała – jako pierwszy w historii pełnometrażowy polski film – Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Spośród innych prestiżowych wyróżnień Ida zdobyła także sześć Europejskich Nagród Filmowych (w tym dla najlepszego filmu) oraz nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Zimna wojna

Na Festiwalu Filmowym w Cannes Pawlikowski odebrał statuetkę dla najlepszego reżysera, a film otrzymał pięć Europejskich Nagród Filmowych (dla najlepszego filmu, za scenariusz, reżyserię, montaż oraz rolę Kulig). Zimna wojna była również trzykrotnie nominowana do Oscara (dla filmu nieanglojęzycznego, za najlepszą reżyserię i najlepsze zdjęcia).

Rozwiń
foto:
Rozwiń

Powidoki

We wrześniu 2016 film miał swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie pokazywany był w sekcji „Mistrzowie”. 28 września 2016 polska Komisja Oscarowa postanowiła zgłosić Powidoki jako polskiego kandydata do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego

Rozwiń
foto:
Powrót
Ślepnąc / Wataha
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...
powiększone zdjęcie
email