Muzycy, którzy zmienili modę. Ich fanów rozpoznaje się do dziś po stylu
Część z naszych czytelniczek i czytelników z pewnością pamięta zajadłą wojnę, jaka przetoczyła się kiedyś przez Polskę. Dotyczyła właśnie ubioru, a brały w niej udział dwie nienawidzące się subkultury. W jednym narożniku stali miłośnicy Depeche Mode, w drugim fani heavy metalu i jego ekstremalnych odłamów. Stawka: kto ma prawo nosić skóry. Dziś może się to wydawać zabawne, ale kilka dekad temu była to prawdziwie święta wojna. Mamy dla Was więcej przykładów, jak rock wpływał na modę, choć na szczęście nie zawsze kończyło się wojną.
8 zespołów, które zmieniły modę. Ich fanów rozpoznaje się do dziś po stylu
Rockowi muzycy od samego początku popularności tej muzyki wiedzieli doskonale jak ważny jest nie tylko ich przekaz muzyczny i tekstowy, ale także wizualny. "Jak cię widzą, tak cię piszą" to nie tylko konieczność zachowania pewnych standardów. Najlepsi artyści nauczyli się wykorzystywać konwencje, grać na nich i celowo łamać, a ubiór był dla nich równie nośnym medium co teksty piosenek. Inny zupełnie przypadkowo lansowali styl, który "chwytał" i zostawał na stałe. Poznajcie kilka najciekawszych przypadków.
Ramones
To właśnie od nich skórzane kurtki w Polsce nazywa się "ramoneskami". Skóra, niebieski jeansey, trampki i t-shirt były prostym stylem, który kapela z Nowego Yorku wyprowała na cały świat.
Depeche Mode
Ich znakiem rozpoznawczym były charakterystyczne fryzury i połączenie skór z czarnymi lub białymi ubraniami. Jednak nie miało to nic wspólnego z agresywnym stylem rockersów, punków i metali, zaczerpniętym od gangów motocyklowych. W uniwersum Depeche Mode dominowały zupełnie inne emocje, a ich fani chcieli raczej przedstawiać się jako stylowi i z klasą.
Judas Priest
To Rob Halford umiejętnie wprowadził do heavy metalu skóry, ćwieki, klamry, uprzęże i inne elementy zapożyczone z klubów gejowskich i BDSM. Te detale stały się nieodłączną częścią metalowej estetyki.
Sex Pistols
Ich styl zaprojektowała Vivienne Westwood, niektórzy nawet złośliwie mówią, że zostali powołani do życia przez Malcolma McLarena tylko po to by wypromować prowadzonych przez niego i projektantkę sklep w Londynie. Niezależnie do tego grupa stała się fundamentem brytyjskiego punk rocka - tak muzycznie jak i pod względem fryzur i stylu ubierania się.
Pearl Jam, Alice in Chains, Soundgarden, Nirvana i inni
Grunge przyniósł sprzeciw wobec komicznego napuszenia gwiazd rocka i metalu lat 80-tych. Stąd właśnie flanelowe koszule, wyciągnięte swetry, podarte jeansy i robocze, ciężkie buty. To strój klasy pracującej, który miał dopełniać szczerości muzyki i tekstów.
The Beatles
Nie mogło ich tu zabraknąć. W Polsce swego czasu nawet funkcjonowały buty o nazwie "beatlesówki" czyli kuzyni sztybletów z kubańskim obcasem. Beatlesi nosili je od czasów koncertowania w Hamburgu i szybko je wylansowali wśród fanów. Okular "lennonki" to także ich sprawka - czyli takie, których szkła są w okrągłych oprawkach. Nosił je oczywiście John Lennon i był to jego nieodłączny element stylu.
Jimi Hendrix
Genialnego gitarzystę dziś nazywano by trendsetterem. Jego miłość do fantazyjnie kolorowych ubrań, żabotów i dzwonów rodem z cyrkowych przedstawień stała się fundamentem dla stylu hippisów i psychodelii.
David Bowie
Muzyk miał wiele wcieleń przez dekady działalności, a każde z nich odznaczało się unikalnym stylem, który szybko promieniował na fanów. Niezależnie czy był to glam rockowy kosmita, czy elegancki arystokrata rocka.