
7 polskich zespołów nu metalowych, które powinieneś znać. Jak brzmią dzisiaj?
George Harrison - 5 ciekawostek o albumie "All Things Must Pass" | Jak dziś rockuje?
Okładka
Fotografię, widoczną na okładce, wykonał Barry Feinstein. Zdjęcie przedstawia Harrisona, siedzącego pośrodku czterech, przewróconych krasnali. Istnieje kilka interpretacji grafiki -najpopularniejsza głosi, że fakt, iż figurek jest cztery i wszystkie zostały przewrócone, odnosi się do byłego zespołu muzyka i ma oznaczać jego odcięcie się od zbiorowej tożsamości The Beatles. Zdjęcie to wyjątkowo zdenerwowało Johna Lennona, który kilkukrotnie negatywnie wypowiedział się na temat płyty.
Tytuł
Co oznacza tytułowa fraza All Things Must Pass? Wydawnictwo ukazało się w listopadzie 1970 roku, a więc już po oficjalnym ogłoszeniu informacji o rozpadzie The Beatles. Nic więc dziwnego, że natychmiast zinterpretowano te słowa, jako reakcję na fakt, iż legendarna formacja zdecydowała się zakończyć działalność, a Harrison, pełen optymizmu, postawił na własną ścieżkę.
Kiedy powstał utwór tytułowy z płyty?
Kompozycja tytułowa uważana jest powszechnie za jedną z najlepszych w repertuarze Harrisona. Muzyk skomponował ją pod koniec 1968 roku z zamiarem umieszczenia jej na nadchodącym albumie Beatlesów, niestety utwór ten, jak wiele innych, za które odpowiadał George, został pominięty przy układaniu tracklisty Let It Be. Słowa piosenki zostały zainspirowane wierszem All Things Pass autorstwa Timothy'ego Leary'ego. Wersja demo utworu trafiła na wydaną w 1996 roku antologię The Beatles Anthology 3.
Współpraca z Dylanem
Pod koniec 1968 roku Harrison udał się do Woodstock w Ameryce, by odetchnąć po sesji nagraniowej do słynnego "Białego Albumu". Muzyk nawiązał tam przyjaźń z Bobem Dylanem, który w tamtym okresie znajdował się na czymś w rodzaju tymczasowej emerytury. Artyści rozpoczęli współpracę, a jej efekty słychać na All Things Must Pass - mowa o utworze I'd Have You Anytime. Na płycie znalazł się także cover Dylana - George zaśpiewał własną wersję kompozycji If Not for You.
Muzycy towarzyszący
Harrison zaprosił do współpracy licznych artystów - w gronie muzyków wspierających znaleźli się m.in. Eric Clapton i członkowie zespołu Delaney & Bonnie's Friends, Ringo Starr, Gary Wright, Billy Preston, Klaus Voormann, John Barham, Badfinger i Pete Drake.