Eskarock:

utwory

Bye Bye Beautiful - Nightwish

Bye Bye Beautiful - Nightwish
O Zespole:   Nightwish to fińska grupa muzyczna założona w lipcu 1996 roku. Pomysł utworzenia grupy powstał podczas ogniska na wyspie znajdującej się na środku jeziora. Równo o północy u Tuomasa narodził się pomysł założenia  solowego projektu, który grałby nastrojową muzykę. Nazwa Nightwish wzięła się od tytułu jednej z piosenek wydanych na pierwszym demo zespołu powstałym już początkiem 1997 roku. Po dołączeniu do zespołu perkusisty Jukka Nevalainen i zastąpieniu gitary akustycznej elektryczną muzyka nabrała innego brzmienia. W kwietniu powstało pierwsze demo zawierające siedem utworów wydane w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy. Piosenki przyciągnęły uwagę Spinefarm Records, a zespół dostał ofertę współpracy. Latem Nightwish nagrał kolejne cztery utwory, a w listopadzie ukazał się ich debiutancki album "Angel Fall First". Płyta zajęła 31 miejsce na fińskiej liście przebojów, a singiel The Carpenter dotarł do czołowej dziesiątki.
W roku 1998 do zespołu dołączył basista Sami Vänskä. 7 grudnia został wydany drugi, znacznie cięższy od poprzedniego album, „Oceanborn”. Przez wielu uważany za najlepszy. Był też ostatnim wydanym w tzw. erze niewinności grupy, jak określił okres 1996-1999 Holopainen. Album dotarł na piąte miejsce fińskiej listy przebojów, a promujący go singel Sacrament of Wilderness wspiął się na sam szczyt listy singli. Album okazał się większym hitem niż się ktokolwiek spodziewał. Wydano do niego jeszcze jeden singel – "Walking in the Air", cover utworu Howarda Blake’a, będącego częścią ścieżki dźwiękowej do filmu The Snowman. Ponadto, album był promowany w klubach promo "Passion and the Opera".
W 1999 roku album  Oceanborn został wydany za granicą, a promujący go singiel "Sleeping Sun" tylko w samych Niemczech sprzedał się w ponad 15 000 kopii w ciągu kilku tygodni. W sierpniu płyta Oceanborn uzyskała status złotej.
W roku 2000 zespół wystartował w preselekcjach do Konkurs Piosenki Eurowizji z utworem "Sleepwalker", zdecydowanie wygrywając w głosowaniu publiczności, niestety jednak jury odpowiedzialne za ostateczną decyzję nie wybrało Nightwisha do reprezentowania Finlandii. W maju grupa wydała kolejny album – „Wishmaster”. Z miejsca zajął on pierwsze miejsce na fińskiej liście przebojów i utrzymał je przez 3 tygodnie. Międzyczasie album zyskał miano złotej płyty. Zdobył uznanie niemieckiego magazynu "Rock Hard" wynikiem czego był tytuł albumu miesiąca. Wyróżnienie tym bardziej cenne, gdyż w gronie pokonanych pozostawił takie sławy jak Iron Maiden czy Bon Jovi. "
W 2001 dla zespołu nastąpił trudny moment. Z zespołem pożegnała się Sami Vänskä, a zespół omal się nie rozpadł. Do zespołu dołączył Marco Hietala, doświadczony basista grający wcześniej m.in. z Alexi Laiho w zespole Sinergy. Początkiem 2002 roku zespół rozpoczął nagrywanie czwartego albumu "Century Child". Wraz z nim wydane zostały single "Bless the Child" (w tym w wersji promo CD) oraz "Ever Dream". Album w ciągu dwóch godzin uzyskał status złotej płyty, a dwóch tygodni platynowej. Ustanowił też swego rodzaju rekord na fińskiej liście przebojów – nigdy wcześniej drugi album nie był tak daleko w tyle za liderem. W Niemczech zaś zajął 5 miejsce na tamtejszych listach przebojów. Po teledysku do "Bless the Child" wydany został drugi – "End of All Hope", który jako jedyny jest klipem do utworu, który nie miał swojego singla. Teledysk ten zawiera sceny z fińskiego thrillera Kohtalon kirja (Księga przeznaczenia).
2003 to wydanie DVD End of Innocence, zawierającego m.in. dokument o historii Nightwish. Latem tego roku Tarja wzięła potajemny ślub na który zaprosiła tylko rodzinę i znajomych. Mąż Argentyńczyk Marcelo Cabuli, został zaś tematem wielu plotek jako powód domniemanego rozpadu grupy. Jak to zwykle bywa okazały się one nieprawdziwe, czego dowodem jest wydany w  2004 roku kolejny, piąty już album. Jako singiel promujący album o tytule „Once” został wybrany utwór „Nemo”. Dziewięć na jedenaście utworów zawiera podkład orkiestry London Symphony Orchestra, która znana jest m.in. ze ścieżki dźwiękowej do filmowej adaptacji trylogii Władca Pierścieni. Album doczekał się też kolejnych singli: "Kuolema tekee taiteilijan" (jęz. fiński Śmierć czyni artystę) oraz "Wish I Had an Angel". Stał się także potrójną platyną w Finlandii, platyną w Niemczech, złotem w Szwecji, a także zajął pierwsze miejsce na greckiej, norweskiej, niemieckiej i węgierskiej liście przebojów.
W 2005 roku, zespół wydał kolejny singel: "The Siren" (również w wersji promo CD). To także rok pierwszej wizyty grupy w Polsce (29 maja na Mystic Festival). We wrześniu została wydana trzecia już składanka z serii The Best of: Highest Hopes: The Best of Nightwish. Po zakończeniu trwającej ponad półtora roku trasy koncertowej Once, 22 październiku 2005 na oficjalnej stronie zespołu ukazał się list otwarty, w którym Holopainen, Nevalainen, Vuorinen i Hietala oznajmiają o zakończeniu współpracy z dotychczasową wokalistką Tarją Turunen i postanawiają kontynuować pracę zespołu z inną wokalistka. Jako motywację swoich działań argumentują, iż Turunen zbytnio poświęciła się sprawom finansowym związanym z działalnością grupy, zapominając o uczuciach, jakie powinna w nią wkładać. Według nieoficjalnych informacji, źródłem z którego Tarja dowiedziała się o tej decyzji była właśnie strona internetowa, przez co ma żal do pozostałych członków zespołu.
30 maja 2007 roku w Internecie ukazał się utwór pt. "Eva". 24 maja ujawniono nazwisko nowej wokalistki – Anette Olzon. Występuje ona w kolejnych dwóch singlach: "Amaranth" i "Bye Bye Beautiful". Kolejny pełny album grupy – Dark Passion Play ukazał się 28 września 2007. W grudniu 2007 roku na terenie Finlandii został wydany kolejny singel "Erämaan Viimeinen". Jest wersją instrumentalnego utworu "Last of the Wilds" z albumu Dark Passion Play zawierającą fiński tekst. Z uwagi na fakt że Anette Olzon jest z pochodzenia Szwedką i nie zna fińskiego, jako wokalistka gościnnie wystąpiła Johanna "Jonsu" Salomaa z zespołu Indica. 19 lutego 2008 roku zespół wystąpił w krakowskiej Hali Wisły. Koncert Nightwish poprzedził występ zespołu Pain. 21 maja tego samego roku ukazał się singel "The Islander", a 14 kwietnia 2008 ukazał się video-klip do tego utworu, który wyemitowano pierwszy raz w fińskim MTV.
30 listopada 2011 roku zespół Nightwish wydał siódmy album zatytułowany Imaginaerum. Początkowo data zaplanowana była na początek stycznia lecz termin został przyśpieszony. Równolegle z albumem powstawał  film o tej samej nazwie przygotowywany przez zespół, oparty na albumie muzycznym, który będzie wydany w roku 2012 z reżyserią Stobe Harju, który wcześniej reżyserował także teledysk do piosenki The Islander.
Obecni członkowie: * Tuomas Holopainen – instrumenty klawiszowe, wokal wspierający (od 1996) * Erno „Emppu” Vuorinen – gitara elektryczna (od 1996) * Marco Hietala – gitara basowa, wokal (od 2001) * Jukka Nevalainen – perkusja (od 1997) * Anette Olzon – śpiew (od 2007)
Dyskografia: * Angels Fall First (1997) * Oceanborn (1998) * Wishmaster (2000) * Century Child (2002) * Once (2004) * Dark Passion Play (2007) * Imaginaerum (2011)        
Więcej: biografia, galeria, teledyski, inne utwory na stronie artysty: Nightwish

ESKA ROCK - najnowsze hity

 • American Beauty - Ray Wilson
  American Beauty - Ray Wilson
  liczba odtworzeń: 66
  obejrzyj teledysk tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Amie Life - Damien Rice
 • Crazy Train - Ozzy Osbourne
  Crazy Train - Ozzy Osbourne
  liczba odtworzeń: 248
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Kultowy Wherever I May Roam - Metallica
  Wherever I May Roam - Metallica
  liczba odtworzeń: 133
  obejrzyj teledysk tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Reise Reise - Rammstein
 • Back Off Bitch - Guns N' Roses
 • Kto'a? - Power Of Trinity
 • Hoops - The Chemical Brothers
 • Propaganda - Sedes
 • What's Golden - System of a Down