Żywiołak w Krakowie

Żywiołak w Krakowie
  • Miejsce: Hard Rock Cafe plac Mariacki 9, Kraków
  • Czas: Poniedziałek, 23 stycznia 2012, 20:00
  • Cena od: przedsprzedaż - 30 PLN / w dniu koncertu - 40 PLN
  • Kategoria: koncerty
Zespół Żywiołak powstawał od początku 2005 r. - pierwotnie jako duet dwóch muzyków: Roberta Jaworskiego - grającego wcześniej m.in. w zespołach takich jak: "ich troLe", czy "Kapela ze Wsi Warszawa", oraz Roberta Wasilewskiego - współzałożyciela i gitarzysty zespołu "Open Folk".

Niemalże cały rok 2005 to żmudna współpraca tych dwóch muzyków, do których to stopniowo dołączają dwie wokalistki: Anna Piotrowska z zespołu "Goście z Nizin" i Izabela Byra z zespołu "Detonacja" (zastąpione w 2011 roku przez Monikę Wierzbicką i Karinę Kumorek) oraz specjalista od etnicznych instrumentów perkusyjnych: Maciej Łabudzki (zastąpiony potem przez Macieja Dymka). Za debiut zespołu Żywiołak można przyjąć występ w warszawskim klubie "Jadłodajnia Filozoficzna" 8 grudnia 2005. Już dzień później zespół bierze udział w XV Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie, na którym to zostaje bardzo gorąco przyjęty i zdobywa Nagrodę Publiczności.

Cztery miesiące później grupa otrzymuje Grand Prix - Nagrodę Prezesa Polskiego Radia na najbardziej prestiżowym festiwalu muzyki folkowej "Nowa Tradycja" w Warszawie. Kolejne sukcesy to: Grand Prix na "Międzynarodowym Festiwalu gry na instrumentach dawnych i byle czym" w Starogardzie Gdańskim, Pierwsza nagroda w przeglądzie zespołów rockowych "Młode Wilki - Rebelia" organizowanym przez warszawski klub "Stodoła". Zespół ma za sobą mnóstwo występów w min. na Festiwalu Czterech Kultur w Łodzi (2007), Open`er Festival (2008) oraz Przystanku Woodstock (2008).

Żywiołak grał na wielu plenerach i imprezach klubowych w całym kraju, promował polską kulturę w Moskwie, koncertował w Niemczech, Norwegii, Czechach i na Węgrzech. Do tej pory formacja nagrała 3 albumy: “Muzyka Psychodelicznej Świtezianki”, “Nowa Ex-Tradycja” oraz “Nowa Mix-Tradycja”.