Gitarowy Rekord Guinnessa...

Gitarowy Rekord Guinnessa Thanks Jimi Festival 2013, FESTIWAL WROCŁAW
  • Miejsce: Rynek miasta ul. Rynek , Wrocław
  • Czas: Środa, 1 maja 2013, 10:00
  • Kategoria: festiwale
John Corabi (wokalista i gitarzysta Mötley Crüe), Jennifer Batten (gitarzystka Michaela Jacksona), Bruce Kulick (gitarzysta KISS) i kilka tysięcy gitarzystów pojawi się na tegorocznym Gitarowym Rekordzie Guinnessa. Impreza tradycyjnie odbędzie się 1 maja na wrocławskim Rynku. Pierwsza edycja wrocławskiej imprezy odbyła się w 2003 r. i zgromadziła 588 gitarzystów. W 2012 r. Hey Joe zabrzmiał na 7273 gitar.

Jedną z gwiazd tegorocznej edycji Gitarowy Rekord Guinnessa będzie Jennifer Batten. Artystka nana jest jako charyzmatyczna gitarzystka, grająca do 2009 roku u boku Michaela Jacksona. Dołączyła do jego grupy w 1987 r., przy okazji trasy koncertowej Bad i została w zespole już do końca kariery mistrza muzyki pop. Można śmiało powiedzieć, że przez 10 lat przypadających na szczytowy okres współpracy z Michalem Jacksonem, Jennifer Batten była współtwórcą scenicznego sukcesu króla popu. Zagrała z nim najważniejsze światowe trasy koncertowe oraz nagrała płyty, które przeszły do historii muzyki. Uczestniczyła ponadto w nagraniach takich artystów jak Jeff Beck, Carmine Appice, Michael Sembello, Carl Anderson, a także przy rejestracji debiutanckiej płyty Cindy Cruse. Występowała w teledyskach Michaela Jacksona, Jeffa Becka, Natalie Cole i Sary Hickman. Pracowała także jako muzyk sesyjny oraz jako artysta solowy. W środowisku muzycznym postrzegana jest jako najwybitniejsza obecnie kobieta - wirtuoz gitary.

W tym roku do Wrocławia przyjedzie także John Corabi, który w latach 1992-97 był głównym wokalistą i gitarzystą Mötley Crüe. W 1994 r. grupa wydała album pt. Mötley Crüe, który zadebiutował na 7 miejscu listy Billboard 200. Rolling Stone pisał o nowym członku grupy: “Corabi ma imponująco szeroką skalę głosu, która nigdy nie przechodzi w barwę nosową. Każdy tekst potrafi zaśpiewać tak przekonująco, jakby pochodził z głębi jego serca.” W 1997 r. John Corabi zdecydował się odejść z grupy. W następnych latach współpracował z wieloma zespołami, m.in. Union, ESP (Eric Singer Project), Twenty 4 Seven czy Brides of Destruction. Nie zaprzestał także współpracy z Mötley Crüe. W 2008 roku, podczas trasy grupy po Karaibach, Corabi dołączył na scenie do Vince‘a Neila i wykonali wspólnie hit AC/DC Highway to Hell. Pod koniec 2012 roku John Corabi wydał swój solowy album „Unplugged“.

Do gitarzystów próbujących pobić Rekord Guinnessa dołączy też Bruce Kulick. W latach 70-tych współtworzył zespół Meat Loaf, był założycielem grupy Blackjack, którego wokalistą został Michael Bolton, wtedy jeszcze występujący pod prawdziwym nazwiskiem - Michael Bolotin. Jego dwunastoletnia (1984–1996) współpraca z zespołem KISS zaowocowała serią złotych i platynowych płyt, światowymi trasami koncertowymi, a także udziałem muzyka w DVD opowiadającym o 35-letniej historii zespołu: KISSOLOGY II i III.

Na scenie GRG pojawi się także Jimi Hendrix bałałajki, czyli Alexey Arkhipovsky. Na swoim 3-strunowym folkowym instrumencie gra zarówno Bacha, jak i Jean Michael Jarre’a, a dziennikarze prześcigają się w komplementowaniu rosyjskiego artysty. The New York Times napisał o nim, że jego bałałajka tworzy niezwykle wirtuozerski i pełen ironii show, magazyn The America porównuje brzmienie strun jego bałałajki do dźwięków wodospadu Niagara, żurawi lecących nad taflą jeziora i sączącego się z plastrów miodu.

Polskich gitarzystów reprezentować będą m.in: Wojciech Pilichowski (funk –bass), Partyzant (tapping dwuręczny), Wojciech Hoffmann (TURBO) (rock), Krzysztof Pełech (gitara klasyczna), Krzysztof Misiak (jazz-rock), Bartek Miarka (blues)

GITAROWY REKORD GUINNESSA - PROGRAM

Wtorek, 30 kwietnia 2013 r., godz. 20.00 - Klub Muzyczny Łykend, Podwale 37/38 - Klub Festiwalowy
Łykend PROMO Festiwal.

Finał przeglądu dla młodych zespołów rockowych
wstęp wolny

Środa, 1 maja 2013 r., Rynek – Gitarowy Rekord Guinnessa

godz. 10.00 – Rozpoczęcie imprezy, początek zapisów uczestników
godz. 10.05 – 13.00 - Koncerty zaproszonych artystów
godz. 13.00 – 15.45 – Próby i nauka wspólnego grania, wspólne granie festiwalowych utworów z gwiazdami gitary
godz. 15.45 – Koniec rejestracji uczestników !!!
godz. 15.50 – Próba generalna wspólnego zagrania Hey Joe razem z zaproszonymi gwiazdami
godz. 16.00 – Oficjalna próba ustanowienia nowego Gitarowego Rekordu Guinnessa
ok. godz. 16.15 – Odczytanie oficjalnego wyniku
ok. godz. 16.20 – Wrocław Miastem Gitary! - Gramy na bis!

godz. 18.30 - Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
ALEXEY ARKHIPOVSKY – wirtuoz bałałajki z Rosji
bilety: 60 zł – I miejsca, 50 zł – II miejsca, 40 zł – III miejsca

godz. 19.00 Klub Alibi, ul. Grunwaldzka 67, Wrocław
Beasto Blanco
Bruce Kulick
John Corabi
Jennifer Batten
Leszek Cichoński & Friends
bilety: 40 zł – przedsprzedaż, 50 zł – w dniu koncertu

godz. 21.00 - Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7
FINGERSTYLE NIGHT
Preston Reed, Piotr "Restek" Restecki
bilety: 45 zł - I strefa, 35 zł - II strefa
Dla uczestników Gitarowego Rekordu Guinnessa przewidziane są duże zniżki!