kalendarium

3 grudnia
Urodziny
 • zdjęcie The Velvet Underground
  W 1940 roku urodził się John Cale, członek zespołu Velvet Underground.
 • zdjęcie Ozzy Osbourne
  W 1948 roku urodził się Ozzy Osbourne, wokalista zespołu Black Sabbath.
Zdarzyło się
 • zdjęcie Deep Purple
  W 1976 roku w wyniku przedawkowania narkotyków zmarł 25-letni Tommy Bolin, gitarzysta grupy Deep Purple.
 • zdjęcie The Beatles
  W 1961 roku Brian Epstein zaprosił zespół The Beatles do swojego biura na rozmowę dotyczącą możliwej współpracy; Lennon, Harrison oraz Pete Best spóźnili się na spotkanie, które miało rozpocząć się o 4 po południu (powodem spóźnienia muzyków była przeciągająca się wizyta w pubie The Grapes przy Matthew Street); Paul McCartney nie pojawił się na tym spotkaniu, ponieważ, jak to określił Harrison, dopiero co się obudzil i właśnie brał prysznic.
 • zdjęcie The Rolling Stones
  W 1965 roku Keith Richards z The Rolling Stones został porażony prądem na scenie podczas koncertu w Memorial Hall w Sacramento w USA w wyniku czego stracił przytomność; do spięcia doszło w momencie kiedy Richards przypadkowo dotknął swoją gitarą elektryczną mikrofonu.
 • zdjęcie Ray Charles
  W 1966 roku Ray Charles został skazany na 5 lat więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 10 000 dolarów za posiadanie heroiny i marihuany.
 • zdjęcie Bob Marley
  W 1976 roku doszło do nieudanego zamachu na Boba Marleya; 7 mężczyzn wtargnęło do domu muzyka w Kingston na Jamajce i oddało kilka strzałów, w wyniku czego rany odnieśli Marley i jego żona Rita oraz menedżer muzyka Don Taylor; powodem ataku były przesłanki polityczne.
 • zdjęcie U2
  W 1999 roku wokalista U2 Bono odzyskał swój zgubiony laptop, na którym znajdowały się piosenki na nową płytę U2; pewien młody człowiek, po zakupie za 300 funtów komputera, odkrył, że urządzenie należało wcześniej do lidera U2.
 • zdjęcie Frank Zappa
  W 1971 roku podczas koncertu Franka Zappy i Mothers Of Invention w klubie Casino w Montreux jeden z widzów wystrzelił sztuczne ognie, od których zapalił się dach; nikt nie został ranny, jednak zniszczeniu uległ wart 50 tysięcy dolarów sprzęt należący do Zappy; to wydarzenie zainspirowało zespół Deep Purple, który był w tym samym czasie w Montreux, do napisania swojego wielkiego hitu "Smoke On The Water”.