Anna Skalik

09.03.2014 (18:19)

ROCKOWE HITY: znane rockowe protest songi. Green Day, Pearl Jam, System Of A Down i inne [VIDEO]Muzyka od zawsze była środkiem wyrazu różnych poglądów, uczuć i emocji. Często także wyrażała sprzeciw wobec wojny, polityki czy biedy. Na EskaROCK.pl prezentujemy Wam wybrane rockowe protest songi m.in. Green Day, Sex Pistols czy Pearl Jam.

W żadnym innym gatunku muzycznym, tak jak w rocku, nie powstało chyba tak wiele protest songów - spontanicznych numerów, napisanych pod wpływem jakichś zjawisk lub wydarzeń społecznych czy politycznych.

Piosenki na znak sprzeciwu wobec wojny, biedy czy niesprawiedliwości stworzyły zespoły takie jak Sex Pistols, Pearl Jam. green Day, Public Enemy, The Clash, Bob Marley czy System Of A Down. Jest to jednak zaledwie wycinek spośród wszystkich rockowych protest songów.

>>> Rockowe koncerty 2014: Metallica, Iron Maiden, Linkin Park <<<

Na EskaROCK.pl prezentujemy Wam wybrane protest songi, stworzone w kilku ostatnich dziesięcioleciach. Na pewno je znacie.

Jednym z ostatnich protest songów, które powstały na pobliskim nam gruncie jest numer Brat Za Brata ukraińskiej grupy Kozak System, która stworzyła nową wersję tego numeru wraz z zespołem Enej oraz grupą Maleo Reggae Rockers.

>>> Iron Maiden w Polsce - koncert w Poznaniu 24 czerwca 2014 <<<


Green Day - Wake Me Up When September Ends. Klip pokazuje historię chłopaka, który wyjeżdża na wojnę (w Iraku).
Radiohead -
Idioteque. Jeden z niewielu protest songów, który porusza tematykę globalnego ocieplenia.
Bob Marley - Get Up, Stand Up. Jedna z najpopularniejszych piosenek Marleya. Nawołuje do walki o swoje prawa i... pasuje świetnie do wielu okazji. Odzwierciedla wiarę piosenkarza w równe prawa dla wszystkich. Dla rastafarian numer ma kontekst religijny.
Sex Pistols - God Seve The Queen. Piosenka była wyrazem buntu przeciw ówczesnej brytyjskiej polityce a słowa No future  odzwierciedlały uczucia ludzi młodych, którzy nie mają przyszłości i czują się wyobcowani w kraju rządzonym przez monarchię, a także beznadziejną sytuację robotników i strajkujących w Wielkiej Brytanii.
System Of A Down - Boom
! Protest song przeciw działaniom wojennym.
Pearl Jam - World Wide Suicide.
Jedna z wielu piosenek dotyczących wojny w Iraku.
Enej, Maleo Reggae Rockers i Kozak System -
Brat Za Brata. Piosenka, której prezentowaną przez nas wersję stworzono by wyrazić poparcie dla mieszkańców Ukrainy, w związku z wydarzeniami na Majdanie w 2014.


ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Gene Simmons (KISS): nie da się wyżyć z grania rocka

  2020-10-27
  Gene Simmons od lat wygłasza swoje zdanie, które bywa mocno kontrowersyjne i często wywołuje dyskusje. Tym razem współzałożyciel KISS, wskazał prawdziwy zespół rockowy i doszedł do wniosku, że z rocka nie da się wyżyć.
 • Nowy Bond trafi tylko na platformy streamingowe? Ile w tym prawdy?

  2020-10-27
  Nowa odsłona przygód Jamesa Bonda, ma być zakończeniem występów jako agent 007 dla Daniela Craiga. Wiemy już, że film nie pojawi się w kinach w listopadzie, a planuje się, by przełożyć premierę na kwiecień 2021. Pojawiły się także plotki, że film pojawi się tylko na platformie streamingowej. Ile w tym prawdy?
 • Marilyn Manson wziął ślub. Kim jest wybranka artysty?

  2020-10-27
  Marilyn Manson znany jest z tego, że stara się trzymać swoje życie prywatne w tajemnicy. Okazuje się jednak, że nie wszystko da się ukryć przed opinią publiczną. Niedawno Nicholas Cage zdradził, że wokalista wziął ślub!
 • Frontman Toola ma mocny przekaz do antycovidowców

  2020-10-27
  Wokalista Toola, przyznał niedawno, że zmaga się z powikłaniami po koronawirusie. Maynard postanowił także wypowiedzieć się na temat ludzi, którzy deklarują się jako antycovidowcy.
 • Muzycy Metalliki, Red Hot Chili Peppers, producent Ozzy'ego i Post Malone jamowali razem (WIDEO)

  2020-10-27
  Pandemia koronawirusa zatrzymała cały świat i wygląda na to, że powrót do normalności jeszcze trochę zajmie. Muzycy postanowili, że nie będą bezczynie czekać i postanowili trochę pograć wspólnie.  
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz