Anna Dziełak

20.09.2019 (15:49)

Najstarsze polskie wulgaryzmy - skąd się wzięły? Jaka jest ich historia?Tak zwane 'brzydkie słowo' wymknęło się w życiu każdemu. Czasem jest to przerywnik w zdaniu, czasem wzmocnienie wypowiedzi. Innym razem określenie osoby, która dała nam się we znaki. Jak przekleństwa znalazły się w naszym codziennym języku? Które z nich jest tym najstarszym? Możecie się dowiedzieć już teraz! 

Wulgaryzmy w języku codziennym towarzyszą nam niemal każdego dnia. Niektóre słowa i zwroty uważane były zawsze za obraźliwe lub niegrzeczne. Jeszcze nasi dziadkowie byli jednak o wiele ostrożniejsi w kwestiach czystości języka. 'Motyla noga' czy 'do diabła' dawniej były mocnymi zwrotami, które teraz wydają się nam słowami odpowiednimi dla przedszkolaków. Jakie są najstarsze wulgaryzmy w historii polski? 

Zobacz też: Dzień bez samochodu 2019 - kiedy jeździć komunikacją miejską za darmo?

Najstarsze polskie wulgaryzmy - jaka jest ich historia? 

K**wa to jeden z najpopularniejszych wulgaryzmów w naszym kraju. Słyszymy go niemal każdego dnia i jak się okazuje, trwa to od bardzo dawna! Skąd się wywodzi? Jedni uważają, że pochodzi od słowa kur. Jak czytamy na polszczyzna.pl, kurą nazywano dawniej kobietę, która trudniła się nierządem, a słowo mogło ewoluować. Miałoby to z pewnością związek z zakończeniem jej nocnej pracy właśnie przy pianiu kura. Inni uważają, że słowo to ma korzenie w łacińskim curvus (zgięty, zakrzywiony). Wulgaryzm jest prawdopodobnie najstarszym ze wszystkich. Liczy sobie już ponad 600 lat. Pierwszy raz pojawia się już w dokumentach z XV wieku. 

Słowo cham również należy do najstarszych. Tym mianem nazywano parobków i chłopów. Obecnie - osoby naszym zdaniem źle zachowujące się, nieposiadające ogłady. 

Pi***olić pochodzi z XIX wieku, gdzie posługiwano się nim nawet na salonach. Znajdziemy go między innymi w listach Józefa Wybickiego. Oznaczało wygadanie głupot i w podobnej formie stosuje się je dzisiaj. 

D*pą nazywano dawniej otwór w drzewie, czyli dziuplę. Tylnia część ciała nosiła miano rzyci. 

Skąd wzięło się słowo ch*j? Najprawdopodobniej wywodzi się ze starosłowiańskiego choj - staćprosto. Może ono pochodzić również od słowa chujec, które było określeniem rozpłodowego samca świni. Zwrot Nie ma ch**a we wsi w tym kontekście nabiera zupełnie innego znaczenia! 


ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Wychodzisz na balkon w bloku, a tam rolnik uprawia swoje pole. W środku osiedla jeździ kombajn

  2020-08-14
  Kupując mieszkanie, wszyscy marzymy o tym, aby widok zza okna był ładny i najlepiej by była to cicha i spokojna okolica. Niestety, czasami bywa tak, że ktoś się z kimś nie dogada i wychodząc na balkon, widzimy kombajn.
 • Sharon Osbourne mówi o biograficznym filmie o Ozzym i wspomina ''Bohemian Rhapsody'': to nie był dobry film

  2020-08-14
  O tym, że ma powstać film biograficzny o Ozzym Osbournie, mówi się od jakiegoś czasu. Teraz Sharon Osbourne zdradziła więcej szczegółów, odnosząc się również do ''Bohemian Rhapsody''.
 • Lady Gaga uwielbia metal! Tak twierdzi Lars Ulrich

  2020-08-14
  Gdy Lady Gaga wystąpiła z Metalliką, wielu fanów zespołu było w szoku. Okazuje się, że artysta faktycznie jest fanką muzyki metalowej, o czym powiedział Lars Ulrich.
 • Linkin Park wrzucili niepublikowany numer sprzed 20 lat! To zapowiedź reedycji ''Hybrid Theory''

  2020-08-14
  Linkin Park zapewniali niedawno, że z okazji 20-lecia swojego debiutu, mają w zanadrzu ''fajne rzeczy''. Jak się okazuje, zespół nie kłamał i do sieci trafiło niepublikowane nagranie.
 • Śląskie Pulp Fiction podbija internet. Wesoła przeróbka stała się hitem

  2020-08-13
  Pulp Fiction jest klasykiem, który często bywa przerabiany w zabawny sposób. W ostatnich dniach, hitem sieci w Polsce, jest śląska przeróbka hitu Quentina Tarantino.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz