Anna Dziełak

20.09.2019 (15:49)

Najstarsze polskie wulgaryzmy - skąd się wzięły? Jaka jest ich historia?Tak zwane 'brzydkie słowo' wymknęło się w życiu każdemu. Czasem jest to przerywnik w zdaniu, czasem wzmocnienie wypowiedzi. Innym razem określenie osoby, która dała nam się we znaki. Jak przekleństwa znalazły się w naszym codziennym języku? Które z nich jest tym najstarszym? Możecie się dowiedzieć już teraz! 

Wulgaryzmy w języku codziennym towarzyszą nam niemal każdego dnia. Niektóre słowa i zwroty uważane były zawsze za obraźliwe lub niegrzeczne. Jeszcze nasi dziadkowie byli jednak o wiele ostrożniejsi w kwestiach czystości języka. 'Motyla noga' czy 'do diabła' dawniej były mocnymi zwrotami, które teraz wydają się nam słowami odpowiednimi dla przedszkolaków. Jakie są najstarsze wulgaryzmy w historii polski? 

Zobacz też: Dzień bez samochodu 2019 - kiedy jeździć komunikacją miejską za darmo?

Najstarsze polskie wulgaryzmy - jaka jest ich historia? 

K**wa to jeden z najpopularniejszych wulgaryzmów w naszym kraju. Słyszymy go niemal każdego dnia i jak się okazuje, trwa to od bardzo dawna! Skąd się wywodzi? Jedni uważają, że pochodzi od słowa kur. Jak czytamy na polszczyzna.pl, kurą nazywano dawniej kobietę, która trudniła się nierządem, a słowo mogło ewoluować. Miałoby to z pewnością związek z zakończeniem jej nocnej pracy właśnie przy pianiu kura. Inni uważają, że słowo to ma korzenie w łacińskim curvus (zgięty, zakrzywiony). Wulgaryzm jest prawdopodobnie najstarszym ze wszystkich. Liczy sobie już ponad 600 lat. Pierwszy raz pojawia się już w dokumentach z XV wieku. 

Słowo cham również należy do najstarszych. Tym mianem nazywano parobków i chłopów. Obecnie - osoby naszym zdaniem źle zachowujące się, nieposiadające ogłady. 

Pi***olić pochodzi z XIX wieku, gdzie posługiwano się nim nawet na salonach. Znajdziemy go między innymi w listach Józefa Wybickiego. Oznaczało wygadanie głupot i w podobnej formie stosuje się je dzisiaj. 

D*pą nazywano dawniej otwór w drzewie, czyli dziuplę. Tylnia część ciała nosiła miano rzyci. 

Skąd wzięło się słowo ch*j? Najprawdopodobniej wywodzi się ze starosłowiańskiego choj - staćprosto. Może ono pochodzić również od słowa chujec, które było określeniem rozpłodowego samca świni. Zwrot Nie ma ch**a we wsi w tym kontekście nabiera zupełnie innego znaczenia! 


ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Levi's x STAR WARS galaktyczna kolekcja wkrótce w sklepach

  2019-10-23
  Istnieje niewiele elementów popkultury, które wzbudziły tyle emocji, nostalgii i poświęcenia wśród fanów, co saga Star Wars™. Od czasu premiery Star Wars: Część IV - Nowa Nadzieja, legendarna seria  fantasy o przygodach w kosmosie zajmuje specjalne miejsce w wyobraźni, do którego fani chętnie powrócą zanim Star Wars: Skywalker wejdzie do kin w grudniu tego roku. Pomoże im w tym marka Levi’s®, która podjęła współpracę z Disney i Lucaslm, aby wspólnie stworzyć specjalną kolekcję, celebrującą epicką historię lmów Star Wars. Oddaje tym samym hołd zmierzającej do rozwiązania historii, fascynującej widzów od ponad 40 lat.
 • Krzysztof Ibisz w Cyberpunk 2077. Oto nowy hit, który podbija sieć [WIDEO]

  2019-10-23
  Cyberpunk 2077 jest jedną z najbardziej wyczekiwanych gier ostatnich lat. Każdy przeciek powoduje szybsze bicie serc fanów, jednak ta informacja wywołała równie duże poruszenie. Krzysztof Ibisz w Cyberpunku? O co chodzi?
 • 40 rocznica śmierci Bona Scotta z AC/DC, zostanie uczczona prawdziwą autostradą do piekła

  2019-10-23
  Mimo upływu lat, fani AC/DC pamiętają o postaci Bona Scotta, która jest niesamowicie ważna dla historii grupy i muzyki rockowej. Przy okazji 40 rocznicy śmierci wokalisty, w Australii powstanie coś absolutnie specjalnego, co można nazwać prawdziwą 'autostradą do piekła'.
 • Happysad - nowa płyta. Zespół zdradził, czego możemy spodziewać się na nowym krążku

  2019-10-23
  Happysad długo trzymali fanów w niepewności, aż w końcu ujawnili szczegóły najnowszego albumu. Wiemy już, czego możemy spodziewać się po nowym albumie, a wszystko zdradził Kuba Kawalec
 • 28. Finał WOŚP w Warszawie. Gdzie odbędą się koncerty? Zmiana lokalizacji

  2019-10-23
  Tradycyjnie, finał WOŚP w Warszawie odbywał pod Pałacem Kultury i Nauki, jednak 28. finał będzie inny. Zmieniono miejsce wielkiej imprezy, sprawdźcie gdzie teraz odbędzie się finał WOŚP w Warszawie.
 • Łódzki BLITZKRIEG wraca z pierwszy od 27 lat wydawnictwem studyjnym i zaprasza na trasę po Polsce

  2019-10-22
  24 października do sprzedaży trafi nowa ep-ka łódzkiej grupy Blitzkrieg zatytułowana „Good Times”. Jednocześnie zespół zapowiada serię koncertów, która rozpocznie się w czwartek od występu na łódzkim festiwalu Soundedit.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz