05.05.2012 (12:00)

Muzyka niszczy słuch - ostrzegają gwiazdyChris Martin i Plan B zaangażowali się w nową kampanię na rzecz ochrony słuchu. Obaj muzycy przyznali, że cierpią z powodu szumów w uszach. A ofiar "głośnej muzyki" jest wśród gwiazd znacznie więcej.

Stan, na który skarżą się Martin i Plan B często jest powodowany przez hałas. Bywa, że szumom towarzyszy ból ucha, a także uczucie wysokiego ciśnienia w głowie. W ramach nowej, brytyjskiej kampanii społecznej, muzycy namawiają swoich fanów, aby zadbali o słuch i nosili na koncertach specjalne zatyczki, które wyciszają hałas. Chris Martin przyznaje, że u niego problem szumów pojawił się, kiedy muzyk miał 25 lat. "Dbanie o słuch to coś, o czym nawet nie pomyślisz, do momentu, kiedy pojawi się problem. Cierpię na to schorzenie od 10 lat. Od momentu pojawienia się objawów, dbam już o słuch i sytuacja się nie pogorszyła" - mówi Martin. Plan B, czyli Ben Drew, również przyznaje się do kłopotów ze słuchem. "Jeśli dużo słuchasz muzyki, tworzysz ją albo grasz na żywo, zawsze noś zatyczki. Nie jesteś Supermanem! Kiedy u mnie pojawiły sie pierwsze objawy, myślałem, że to hałas powodowany przez pociągi, bo mieszkam blisko torów. To było naprawdę głośne i drażniące. Nie mam wątpliwości, że powodem w moim przypadku są lata narażania uszu na hałas". Do problemów ze słuchem przyznają się także inne gwiazdy: will.i.am z The Black Eyed Peas, Joey Jordison, perkusista grupy Slipknot, Phil CollinsPete Townshend z The Who. Muzycy ostrzegają przed zbyt dużym narażaniem słuchu na hałas swoich fanów. W ubiegłym roku 52- ltni Robert McIndoe popełnił samobójstwo, bo nie mógł znieść szumów w uszach, które męczytły go przez kilka miesięcy po koncercie Them Crooked Vultures. 

 
 
 

O tym mówimy:

Serj Tankian: nowa płyta!

   Serj Tankian zapowiada nową płytę!
      

Jack White pobił Adele

   Jack White pobił Adele
      

Oto Myslovitz z nowym wokalistą!

   Oto Myslovitz z nowym wokalistą!
         

Queen w Polsce!

   Queen w Polsce!

 

 

Slash: MP3 nie mają magii

   Slash: MP3 nie mają magii

 

 

Sery, wino i piwo? Produkują rockmani

   Sery, wino i piwo, czyli co produkują rockmani

 

 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • NOWA interpretacja w ramach LECH MUSIC: FESTIWALE INACZEJ. KAMP! MIERZY SIĘ Z klasykiem MOLESTY

  2020-08-10
  Jeden z najważniejszych polskich zespołów muzyki elektronicznej, który szturmem dostał się na największe sceny w Polsce, po raz kolejny zaskakuje swoich słuchaczy. Kamp! prezentuje własną interpretację singla Molesty Ewenement, przygotowaną w ramach Lech Music: Festiwale Inaczej. Klasyk „Wiedziałem, że tak będzie” w nowej wersji to utwór usłany elektronicznym brzmieniem, który już przy pierwszym odsłuchu przenosi nas wprost pod festiwalową scenę.
 • OFF Festival Katowice 2021 - Mac DeMarco, Alyona Alyona i inni – jest na co czekać

  2020-08-10
  Mac DeMarco, Alyona Alyona, DIIV, Quinn Christopherson i DJ Python dołączają do składu, czyli na OFFie w przyszłym roku dużo będzie słońca, trochę osobistych wyznań, ale iodrobina mroku. Na pewno: 100% dobrej muzyki.
 • Robin’s Wish - film dokumentalny pokaże ostatnie dni życia Robina Williamsa

  2020-08-10
  Śmierć Robina Williamsa była dla wszystkich ogromnym szokiem i do dzisiaj trudno zrozumieć całą sytuację. Powstanie specjalny film dokumentalny, który pokaże ostatnie dni życia aktora.
 • Goście utknęli na bezludnej wyspie i uratowała ich znajomość filmów katastroficznych

  2020-08-10
  Lubicie filmy katastroficzne? Jeżeli tak, to dobrze się składa, ponieważ mogą one pomóc wam w wyjściu z ciężkiej sytuacji. O tym przekonali się pewni goście, którzy wylądowali na bezludnej wyspie i uratował ich pewien trik z filmów katastroficznych.
 • Jared Leto zapowiedział kolejną dużą rolę filmową! W kogo wcieli się artysta?

  2020-08-10
  Jared Leto pokazuje bardzo często, że jest człowiekiem wielu talentów i prawdziwym kameleonem, który potrafi totalnie zmienić się do roli. Tym razem ogłoszono, że aktor wcieli się w słynną postać, która miała ogromny wpływ na popkulturę.
 • Metallica wróciła na salę prób! Grupa podzieliła się nagraniem

  2020-08-10
  Metallica po kilku miesiącach przerwy, w końcu wróciła na salę prób! Co słychać u zespołu, czy możemy spodziewać się nowych rzeczy od legendarnej grupy?
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz