Dominik Pajewski

21.11.2019 (15:44)

MACIEJ SADOWSKI KWADRAT przedstawia "Jazz Dla Zwierząt"Debiutancka płyta gdańskiego kwartetu Maciej Sadowski Kwadrat „Jazz dla zwierząt” zawiera 47 minut nie-jazzu.

Autorskie kompozycje Macieja Sadowskiego, które niewprawne lub nieuważne ucho może uznać za umiejscowione np. we free jazzie, w rzeczywistości skrywają wiele muzycznych niespodzianek.

Projekt, w zamyśle autorski materiał kontrabasisty, w rzeczywistości zespołowa praca czterech młodych trójmiejskich jazzmanów, powstawał w atmosferze przyjacielskich spotkań, eksploracji i improwizacji. Słychać to w niemalże każdym utworze przedstawianej płyty.

JELONEK I PIOTR FRONCZEWSKI W 'SZYBKIEJ SERII, SZYBKICH PYTAŃ' [WYWIAD]Maciej Sadowski (kontrabas), Dawid Lipka (trąbka), Michał Jan Ciesielski (saksofon) i Tomasz Koper (perkusja), na co dzień tworzą wiele ciekawych projektów, jak Quantum Trio, Gdańsk Necropolitan Orchestra, Zgniłość, współpracują między innymi z Marcinem Świetlickim i Tymonem Tymańskim. W prezentowanej odsłonie muzycy, znużeni nieco klasycznym graniem, ale jednocześnie dalecy od porzucania muzyki na rzecz zestawu nastrojowych dźwięków – oplatają melodyjne tematy nieokiełznanymi, młodzieńczymi aranżacjami, pełnymi zaskakujących formalnych zabiegów oraz elektronicznych brzmień.


Inspiracja do tego projektu budowała się przez długi czas i pochodziła z wielu źródeł. Najmocniej wpłynęło na niego miejsce, w którym żyjemy. Trójmiasto, ze swoją tkanką miejską oraz z bliskością morza, wprowadzają w klimat łączący technikę, elektronikę, surowe brzmienia, ale i medytacyjny spokój. Wyczuć można tu także atmosferę wolności, która nie polega jednak na zaniechaniu wysiłku. Jest zadana, wymaga zaangażowania, ciągłych starań i świadomego dążenia w obranym kierunku. Brak instrumentu harmonicznego jest tu również pewnym symbolem. Zarówno w połączeniu miasta i natury, jak i w przedstawianej muzyce – brak oczywistej harmonii. Obok odwiecznego współbrzmienia toczy się swego rodzaju walka. Niezmienna siła natury atakuje miasto, człowiek wyciska swoje piętno na przyrodzie. W działaniach tych brak balansu, po obu stronach pojawiają się liczne ofiary.

Mimo wszystko obszary te współbrzmią od wieków i przyciągają wielu ludzi. Echa fascynacji tym fenomenem słychać w prezentowanych na płycie utworach, gdzie pomimo (dekonstruującego klasyczne jazzowe zasady kompozycji) braku scalenia instrumentem.

Master płyty - Dave Darlington (dwukrotny zdobywca Grammy Award).

NERGAL OPOWIEDZIAŁ O STALKOWANIU PRZEZ LATA: KOBIETA UPORCZYWIE MNIE NĘKAŁA I MI UBLIŻAŁAESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Prince - "1999" - reedycja kultowego albumu

  2019-12-12
  padkobiercy Prince'a we współpracy z Warner Records zapowiadają zremasterowaną i wzbogaconą o liczne dodatki reedycję kultowego albumu "1999". Edycja "Super Deluxe" zawiera 35 niepublikowanych wcześniej nagrań audio oraz cały, wcześniej niewydany koncert na DVD. Dzieło dostępne we wszystkich formatach od 29 listopada.
 • Vans prezentuje model ArcAd Slip-On Exp Pro

  2019-12-12
  Vans, kultowa marka oferująca buty i odzież sportową, ma zaszczyt zaprezentować model ArcAd Slip-On Exp Pro - ograniczony do 600 egzemplarzy, z indywidualną numeracją, dostępny w wybranych sklepach na całym świecie.
 • Ojciec ukarał córkę, przejmując jej Instagram na 2 tygodnie. To co zrobił z profilem jest świetne [FOTO]

  2019-12-12
  Rodzice i nastolatki nie mają łatwego życia. Konflikty utrudniają im wspólną koegzystencję, a kary czy fochy nie robią już specjalnie dużego wrażenia na nikim. Pewien ojciec postanowił spróbować czegoś nowego i przejął na dwa tygodnie media społecznościowe swojej córki. Nie odpisywał jednak jej kolegom, a... publikował zdjęcia.
 • Wiedźmin Netflixa - piosenki Jaskra. Czy w serialu usłyszymy ballady barda z powieści?

  2019-12-12
  Wiedźmin Netflixa to serial, na który czekamy wszyscy. Już 20 grudnia będzie miał on premierę na serwisie. Historia Geralta z Rivii z pewnością przypadnie do gustu nie tylko tym, którzy są fanami sagi Andrzeja Sapkowskiego i gier. Produkcja ma przybliżyć nam również sylwetki znanych bohaterów. A jak będzie w przypadku muzyki?
 • Prog-rockowy gitarzysta MARCIN PAJĄK zapowiada premierę drugiej płyty

  2019-12-11
  Mieszkający w Wielkiej Brytanii polski gitarzysta Marcin Pająk wyda 31 stycznia swój drugi album "Other Side"
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz