Daniel Wardziński

06.01.2014 (16:52)

Legendy Rocka: The Doors - jak w 7 lat zapisać się w historii na zawsze, poznaj historię Jima Morrisona i The Doors [galeria sław EskaROCK.pl]Jedni budują swoją Legendę Rocka przez kilka dekad, inni potrafią zapisać się w historii szybkim, ale intensywnym życiem. Poznajcie wyjątkowe siedem lat historii Jima Morrisona i The Doors.

Kolejną odsłonę Legend Rocka poświęcimy historii Jima Morrisona i The Door.

Muzyka rockowa bez The Doors z całą pewnością wyglądała by dziś zupełnie inaczej. Niecodzienne połączenie wykształconego muzycznie klawiszowca Raya Manzarka, jazzowych gitarzysty i perkusisty w osobach Robbiego Krieggera i Johna Densmore'a oraz ekscentycznego frontmana Jima Morrisona okazało się mieszanką wybuchową.

Co ciekawe otoczony dziś kultem barytonowy wokalista, który później określany był Królem Jaszczurem i szamanem rocka na początku odmawiał Manzarkowi wspólnego grania, bo... się wstydził. Problem z pewnością siebie zniknął, kiedy drugi singiel z debiutanckiego albumu zatytułowany Light My Fire podbił listy przebojów, pchnął album na szczyt i zjednał zespołowi fanów nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród fanów poezji.Choć tytuł Legendy Rocka pasuje do nich idealnie, kultowy status osiągnęli również wśród zupełnie niezwiązanych z gatunkiem grup odbiorców.

>>> Sex Pistols - chaos, skandal i punk - historia największych skandalistów muzyki rockowej<<<

Charakterystyczne brzmienie grupy, spokojnie można dziś nazwać niepodrabialnym, choć przez lata naśladować próbowało ich wielu. Jazzowe improwizacje, obszerne solówki, niezapomniane popisy instrumentalistów i absolutnie wyjątkowy, charyzmatyczny wokal, nawet po czterdziestu latach brzmią świeżo i oryginalnie. Pozostaje jedynie żałować, że ten niezapomniany rozdział historii muzyki rockowej trwał tak krótko przerwany przez przedwczesną śmierć Morrisona.

Próby zastąpienia go za mikrofonem przez Manzarka i Krieggera okazały się nieskuteczne, a rok 2013 przyniósł kolejną fatalną wiadomość - w wieku 74 lat zmarł legendarny klawiszowiec zespołu odpowiedzialny za klasyczne, psychodeliczne elementy syntezatorów z którymi The Doors kojarzą się do dziś.

>>> Led Zeppelin - jak zrobić muzyczną rewolucję bez mediów? rockowy zespół wszechczasów?<<<

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Ballbreaker udostępniają nowy klip. Zobaczcie obrazek do utworu Fallin' [WIDEO]

  2020-10-21
  BALLBREAKER - zespół pieśni, a szczególnie tańca, złożony z muzyków związanych z takimi grupami jak Thermit, Exlibris, War-saw, Wild Whips czy Joy Machine. Grupa udostępniła właśnie najnowszy obrazek, który powstał do utworu ''Fallin'''.
 • Jurek Owsiak ma koronawirusa! Szef WOŚP przekazał ważny apel do wszystkich

  2020-10-21
  Jurek Owsiak ma koronawirusa! Oficjalna informacja pojawiła się na fanpage'u szefa WOŚP, który jednocześnie przekazał ważny apel w temacie pandemii.
 • Serj Tankian i John Dolmayan mocno nie zgadzają się ze sobą. Tym razem nie chodzi tu o sprawy muzyczne

  2020-10-21
  To, że w zespole System Of  A Down nie jest najlepiej na płaszczyźnie artystycznej, wie chyba każdy. Okazuje się, że członkowie zespołu, nie zgadzają się ze sobą także w kwestiach światopoglądowych.
 • Powstanie film o Robercie Brylewskim! Stworzy go Arkadiusz Jakubik

  2020-10-21
  Robert Brylewski był jedną z najważniejszych postaci polskiego rocka. Dowiedzieliśmy się, że powstanie film o kultowym artyście i stworzy go Arkadiusz Jakubik!
 • Dariusz Gnatowski to nie tylko Boczek ze 'Świata według Kiepskich'. Oto inne znane role aktora

  2020-10-21
  Informacja o śmierci Dariusza Gnatowskiego, trafiła do mediów 20 października 2020. Wszyscy kojarzą aktora z roli sympatycznego Arnolda Boczka, w którego wcielał się ponad 20 lat. Jednak Dariusz Gnatowski ma na swoim koncie dużo więcej ról, które zapadły widzom w pamięci.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz