Daniel Wardziński

06.01.2014 (16:52)

Legendy Rocka: The Doors - jak w 7 lat zapisać się w historii na zawsze, poznaj historię Jima Morrisona i The Doors [galeria sław EskaROCK.pl]Jedni budują swoją Legendę Rocka przez kilka dekad, inni potrafią zapisać się w historii szybkim, ale intensywnym życiem. Poznajcie wyjątkowe siedem lat historii Jima Morrisona i The Doors.

Kolejną odsłonę Legend Rocka poświęcimy historii Jima Morrisona i The Door.

Muzyka rockowa bez The Doors z całą pewnością wyglądała by dziś zupełnie inaczej. Niecodzienne połączenie wykształconego muzycznie klawiszowca Raya Manzarka, jazzowych gitarzysty i perkusisty w osobach Robbiego Krieggera i Johna Densmore'a oraz ekscentycznego frontmana Jima Morrisona okazało się mieszanką wybuchową.

Co ciekawe otoczony dziś kultem barytonowy wokalista, który później określany był Królem Jaszczurem i szamanem rocka na początku odmawiał Manzarkowi wspólnego grania, bo... się wstydził. Problem z pewnością siebie zniknął, kiedy drugi singiel z debiutanckiego albumu zatytułowany Light My Fire podbił listy przebojów, pchnął album na szczyt i zjednał zespołowi fanów nie tylko wśród młodzieży, ale również wśród fanów poezji.Choć tytuł Legendy Rocka pasuje do nich idealnie, kultowy status osiągnęli również wśród zupełnie niezwiązanych z gatunkiem grup odbiorców.

>>> Sex Pistols - chaos, skandal i punk - historia największych skandalistów muzyki rockowej<<<

Charakterystyczne brzmienie grupy, spokojnie można dziś nazwać niepodrabialnym, choć przez lata naśladować próbowało ich wielu. Jazzowe improwizacje, obszerne solówki, niezapomniane popisy instrumentalistów i absolutnie wyjątkowy, charyzmatyczny wokal, nawet po czterdziestu latach brzmią świeżo i oryginalnie. Pozostaje jedynie żałować, że ten niezapomniany rozdział historii muzyki rockowej trwał tak krótko przerwany przez przedwczesną śmierć Morrisona.

Próby zastąpienia go za mikrofonem przez Manzarka i Krieggera okazały się nieskuteczne, a rok 2013 przyniósł kolejną fatalną wiadomość - w wieku 74 lat zmarł legendarny klawiszowiec zespołu odpowiedzialny za klasyczne, psychodeliczne elementy syntezatorów z którymi The Doors kojarzą się do dziś.

>>> Led Zeppelin - jak zrobić muzyczną rewolucję bez mediów? rockowy zespół wszechczasów?<<<

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Wiedźmin - nowe sceny ujawnione. Co zobaczymy w serialu?

  2019-12-10
  Netflix udostępnił główny zwiastun najbardziej oczekiwanego serialu tego roku już jakiś czas temu. Światowa premiera Wiedźmina już 20 grudnia na Netflix, a w sieci pojawiły się już kolejne spoty, które ujawniają nowe sceny.
 • Wokalistka Roxette nie żyje! Przyczna śmierci Marie Fredriksson

  2019-12-10
  To bardzo smutny dzień dla fanów rocka i zespołu Roxette. W wieku 61 lat odeszła Marie Fredriksson, która była wokalistką zespoł. Jaka jest przyczyna śmierci wokalistki?
 • Pijany kierowca, przyjechał po pijanego kierowcę, który został zatrzymany przez policję za jazdę po pijanemu

  2019-12-10
  Tak absurdalna sytuacja, przypomina coś z filmów komediowych, jednak zdarzyła się w rzeczywistości. Policjancie nie bardzo wiedzieli co mają zrobić i chyba byli mocno zszokowani bezczelnością.
 • 10 Miles to safety czyli 4 odcinek SuperNerda

  2019-12-10
  Przybyła Apokalipsa, a twój cel jest prosty: przejdź 10 mil aby dotrzeć do bezpiecznego miejsca w nieograniczonym, generowanym losowo świecie opanowanym przez Zainfekowanych i wypełnionym narzędziami i bronią.
 • Symulator Jezusa - polska gra staje się hitem jeszcze przed premierą

  2019-12-10
  Rynek gier jest tak bogaty, że spokojnie można być pewnym, że wkrótce pojawi się gra, która dotyczyć może tematyki absolutnie dziwnej i absurdalnej. Tak jest w tym wypadku, ponieważ na rynku pojawić się ma 'Symulator Jezusa'.
 • Wdowa po Chrisie Cornellu pozywa zespół Soundgarden! O co chodzi?

  2019-12-10
  Sytuacja między zespołem Soundgarden, a wdową po Chrisie Cornellu stała się bardzo napięta i nieprzyjemna. Okazuje się, że Vicky Cornell pozwała zespół, o co dokładnie chodzi?
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz