Dominik Pajewski

15.10.2020 (15:40)

Kogo słuchamy najchętniej? Spotify prezentuje gusta muzyczne PolakówPolacy dołączyli do grona słuchaczy największej platformy streamingowej na świecie w 2013 roku. Od tego czasu łatwo możemy powracać do ulubionych utworów, a także odkrywać zupełnie nowe muzyczne gatunki. Spotify przeanalizował zwyczaje swoich użytkowników, aby zarówno sprawdzić zachodzące zmiany jak i wytypować najpopularniejszych artystów. Poznaj jak kształtują się gusta Polaków na przestrzeni ostatnich 7 lat i sprawdź jakiego utworu słuchali najchętniej.

Od latino do k-pop’u

Serwis Spotify na zawsze odmienił sposób w jaki słuchamy muzyki. Od momentu startu platformy w Polsce zyskaliśmy dostęp do 60 milionów utworów skategoryzowanych w ramach 2500 różnorodnych gatunków. Te z kolei możemy odkrywać w ramach spersonalizowanych i tematycznych playlist, aktualizowanych na bieżąco tak aby mogły odpowiadać na upodobania każdego użytkownika platformy. A gusta Polaków dynamicznie się zmieniają. Począwszy od Daft Punk, który był najchętniej słuchanym duetem w 2013 roku, Eda Sheerana i Calvina Harrisa, którzy królowali na platformie Spotify w 2015 roku, przez Drake’a z utworem „One Dance”, datowanego na lato 2016 czy latynoskie rytmy, na punkcie których oszaleli fani na całym świecie w 2017 roku, aż po ciągle rosnącą popularność k-pop’u i grupy BTS oraz bijących ostatnio rekordy Taco Hemingwaya i Quebonafide.

PHIL ANSELMO NIE MA PROBLEMU Z KIM KARDASHIAN W KOSZULCE MORBID ANGEL. DLACZEGO?


Młodzi słuchają wiralowych hitów!

Jak wynika z najnowszych danych Spotify, najpopularniejszym gatunkiem muzycznym wśród polskich użytkowników, począwszy od premiery usługi w Polsce 7 lat temu, jest pop i dance pop. Polacy chętnie słuchają również rapu, trapu i rocka. 
 
Badanie wykazało, że użytkownicy Spotify poniżej 17 roku życia zdecydowanie chętniej niż inni słuchają wiralowych popowych kawałków, wykorzystywanych przez popularne aplikacje social mediowe, podczas gdy grupa wiekowa od 17 do 24 lat skłania się w kierunku polskiego rapu. Osoby w wieku od 35 do 44 lat z kolei najczęściej streamują utwory dla dzieci.

Polska muzyka rządzi!

Analizując dane z ostatnich kampanii Wrapped, możemy zaobserwować interesujące trendy muzyczne, które pojawiały się na przestrzeni ostatnich lat i kształtowały gusta słuchaczy.
W latach 2013 - 2017 najpopularniejszymi utworami w Polsce były zagraniczne utwory pop, kolejno:
 
2017: „Shape of You” - Ed Sheeran
2016: „Cheap Thrills” - Sia
2015: „Lean On” - Major Lazer, DJ Snake, MØ,
2014: „I See Fire” – Ed Sheeran
2013: „Get Lucky” – Daft Punk
 
Niemniej, na bazie analiz słuchalności, możemy zauważyć, że polska muzyka - lokalni artyści i rodzimi raperzy - coraz częściej wysuwali się na prowadzenie corocznych rankingów. W 2018 i 2019 roku na podium najchętniej odtwarzanych utworów znalazły się już lokalne rapowe przeboje, tj. „Tamagotchi” Taconafide i „Język ciała” Tymka oraz Big Scythe.
 
W 2019 roku spośród 10 najchętniej słuchanych artystów w Polsce tylko dwóch pochodziło z zagranicy. Podczas gdy kilka lat wcześniej, w 2015 roku, w zestawieniu stu najczęściej słuchanych artystów polscy twórcy pojawiali się dopiero po pierwszej trzydziestce: Gang Albanii (31. miejsce), O.S.T.R. (33. miejsce), Happysad (58. miejsce), Taco Hemingway (63. miejsce) oraz Mela Koteluk (67. miejsce).

Ed Sheeran na czele mimo upływu lat!

Fakt, że polscy użytkownicy serwisu kochają hip hop potwierdził ranking z 2017 roku, kiedy w podsumowaniu najpopularniejszych polskich artystów na Spotify, 30 na 50 z nich stanowili raperzy. Również aktualna lista najpopularniejszych utworów od momentu startu platformy w Polsce jest zdominowana przez polskich twórców.
 
Jednak mimo upływu lat i rosnącej tendencji do wybierania polskiej muzyki, na czele listy najczęściej odtwarzanych utworów przez użytkowników w Polsce pozostaje Ed Sheeran z utworem „Shape of you”.
 
Pełna lista najbardziej popularnych utworów w Polsce, począwszy od 2013 roku:
„Shape of You” - Ed Sheeran
„Język ciała” - Tymek, Big Scythe
„Małomiasteczkowy” - Dawid Podsiadło
„Początek” - Dawid Podsiadło, Kortez, Krzysztof Zalewski, Męskie Granie Orkiestra 2018
„Tamagotchi” - TACONAFIDE
„Rainman” -  Tymek, Trill Pem, TEDE,  2K, Michał Graczyk
„bad guy” - Billie Eilish
„California” - White 2115
„Dance Monkey” - Tones And I
„hot coffee” - schafter
 

ZANIM POWSTAŁ RAMMSTEIN, MUZYCY ZESPOŁU GRALI PUNK ROCKA. DO SIECI TRAFIŁA KASETA DEMO ZESPOŁU

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • IRA wraca z rockowym singlem 'Chciałbym' [WIDEO]

  2020-10-23
  Po ostatnim utworze „W górę patrz” IRA kontynuuje przygodę z mocnymi, rockowymi dźwiękami. Tym razem zespół prezentuje singiel „Chciałbym”, który do ballad raczej nie należy.
 • Przez lata wmawiał żonie, że jest policjantem. Wszystko się wydało przez głupi błąd

  2020-10-23
  Mówi się, że kłamstwo ma krótkie nogi, jednak w tym wypadku, nie dość, że ma krótkie nogi, to jeszcze niebieski mundur. Tak to wygląda z perspektywy pewnego gościa, który latami wmawiał swojej żonie, że jest policjantem.
 • Ozzy Osbourne i Judas Priest ogłosili wspólną trasę po Europie

  2020-10-23
  Ozzy Osbournie nie poddaje się i zapowiada europejską część pożegnalnej trasy. Artysta wystąpi razem z Judas Priest, sprawdźcie miejsca, w których zaplanowane są koncerty.
 • 'Mistrz kierownicy ucieka' powróci! Doczekamy się serialu

  2020-10-23
  'Mistrz kierownicy ucieka', to jeden z tych klasyków, który mimo upływu lat, dalej ma wielu wiernych fanów, a przybywają też nowi. Okazało się, że powstanie specjalny serial, znamy też pierwsze szczegóły.
 • Kirk Hammett porównał S&M i S&M2. Które wydawnictwo wypadło lepiej?

  2020-10-23
  Metallica ma swoim koncie wiele ważnych wydawnictw, jednak albumy z orkiestrą są otoczone pewnego rodzaju kultem. Kirk Hammett postanowił porównać oba krążki, mówiąc o tym, który wypadł lepiej.
 • OD(K)RYWAJ ŚWIAT MODY w Elektrowni Powiśle

  2020-10-23
  W najbliższą sobotę, 24 października odbędzie się pierwsze spotkanie online z cyklu OD(K)RYWAJ ŚWIAT MODY w Elektrowni Powiśle. Widzowie spotkają się z projektantami, stylistami, ekspertami oraz tymi, którzy na co dzień pracują i realizują swoje pasje w świecie mody. W najbliższą sobotę o godz. 16:00 podczas pierwszej transmisji live - „Moda na home office” odkrywać będą mogli nowy wymiar stylu.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz