Dominik Pajewski

26.05.2017 (15:29)

Hymn polskiego rocka, który powstał na papierze toaletowym. Jak dobrze go znasz?Niektóre teksty powstają szybko, a ich autorzy często nie wiedzą, że staną się one pewnego rodzaju hymnami. Poznajcie historię, jednego z hymnów rocka w Polsce, który został zapisany na papierze toaletowym.

T.Love ogłosili niedawno, że zawieszają działalność na bliżej nieokreślony czas. Zanim to się stanie, grupa będzie gościć między innymi na Wolprezie w Piasecznie i będzie jedną z największych gwiazd tegorocznego Polsat SuperHit Festiwal.

Dlaczego fani Metalliki nienawidzili Guns N' Roses?


Zespół pierwszego dnia festiwalu podsumuje 35 lat swojej scenicznej działalności w specjalnym jubileuszowym koncercie pt. 'Chłopaki nie płaczą'. Jedną z piosenek, którą z pewnością T.Love wykona będzie 'Warszawa' z kultowym tekstem Muńka Staszczyka.

Jak się okazało, lider T.Love słowa tej piosenki zapisał na papierze toaletowym w 1989 roku pracując w londyńskim pubie! Jak wspomina Muniek:

To był rok 1989, kilka dni przed Bożym Narodzeniem, były to moje ostatnie dni w Londynie, pracowałem tam dokładnie od lipca ’89 do właściwie końca grudnia ’89. To były też inne czasy, dla Polaków pracujących tam na czarno bo wiadomo, że byliśmy wtedy zupełnie innym krajem. Generalnie pojechałem tam zarobić na życie.

Byłem tutaj znanym muzykiem, ale urodziło mi się pierwsze dziecko, mój syn który ma dziś 27 lat, chciałem zarobić, miałem jakieś długi. T-Love istniał, ale z muzyki się wtedy nie żyło. (...) Było strasznie, to był piątek, ruch był duży i miałem nad sobą takiego dwumetrowego Angola, kucharza, który był fajnym gościem. Do głowy przyszedł mi tekst, a to nie były czasy dyktafonów, w ogóle pieniędzy na to nie miałem żeby taki sprzęt mieć. Wymyśliłem więc, że mam po prostu sraczkę i poszedłem do kibla, bo czułem, że w głowie mi się tli, i że jest bardzo dobre. Pierwsze dwie zwrotki napisałem w toalecie, może to była serwetka, może papier toaletowy, schowałem skrzętnie do pracowniczego ubioru, sprawdziłem czy to mam po wyjściu.

Potem w domu spotkałem się  z moim kumplem Markiem Sławińskim, z którym studiowałem, a wtedy mieszkałem w takim małym pokoiku. Leżała tam taka zdezelowana gitara akustyczna. Jako, że minimalnie grałem wtedy na basie ułożyłem jakąś wstępną muzykę, którą potem oczywiście Janek Benedek, obrobił, dodał swoje i tak właściwie powstała 'Warszawa' Trzecią zwrotkę napisałem już po powrocie do Polski.

Muniek opowiedział też ciekawostkę na temat premiery kawałka:
 
Jechałem taksówką na Placu Konstytucji w Warszawie, w jakimś radiu był wywiad z Agnieszką Osiecką. Prezenter zapytał ją czy coś nowego w polskiej muzyce słyszała, coś co by ją poruszyło. Powiedziała, że słyszała taki zespół, chłopak śpiewa bardzo dobry tekst o Warszawie. To była dla mnie gruba recenzja, która dała mi power. Później utwór swoje zrobił i dzisiaj jest klasykiem, więc jest fajnie.

A wy, jak dobrze znacie tekst piosenki 'Warszawa? Sprawdźcie się w naszym quizie!

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Znalazłeś błędy w PlayStation 4? Jest za to nagroda pieniężna

  2020-07-03
  PlayStation 4 jest cały czas chętnie kupowane i używane przez graczy, jednak zdarza się, że wyskakują różne błędy, które mogą popsuć zabawę. Okazuje się, że za znalezienie błędów, można dostać pieniądze od Sony i to nie najmniejsze.
 • Artur Rojek nagrał numer z Taco Hemingwayem! Posłuchajcie wspólnej piosenki artystów

  2020-07-03
  Artur Rojek i Taco Hemingway we wspólnym utworze! Artyści połączyli siły w remiksie utworu numeru ''A miało być jak we śnie'', który pochodzi z albumu ''Kundel''.
 • Lost - kto odpowiada ze błędy w serialu? Twórca ujawnił fakty

  2020-07-03
  Serial ''Lost'' ma wielu fanów, jednak każdy zauważa, że pojawiło się w nim wiele niedociągnięć i dziur logicznych w fabule. To wszystko postanowił skomentować twórca serialu.
 • Co Lemmy Kilmister myślał o AC/DC? Odkryto niepublikowany wywiad z artystą

  2020-07-03
  Lemmy Kilmister był postacią, która tworzyła taką muzykę, jaka odzwierciedlała jego życie. Po latach, odnaleziono jeden z ostatnich wywiadów z frontmanem Motörhead, w którym mówi o AC/DC.
 • Gwiazda MMA, Deadpoola i The Mandalorian dostała bana na Instagramie. Poszło o nagie zdjęcia

  2020-07-02
  Instagram bardzo pilnuje, by w serwisie nie było za dużo nagości, co buduje wizerunek serwisu jako bezpieczne miejsce. Niestety, restrykcje dotykają czasami ludzi, którzy nie zrobili nic złego. Tak stało się w przypadku Giny Carano.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz