Czerwiec Wolności 2014

i

Autor: fot. materiały promocyjne Polskie protest songi

CZERWIEC WOLNOŚCI 2014: Polskie protest songi na 25. rocznicę pierwszych wolnych wyborów w Polsce! [VIDEO]

2014-06-04 18:27

Czerwiec Wolności 2014 to obchody 25. rocznicy pierwszy wolnych wyborów i świetna okazja, żeby przypomnieć najważniejsze polskie protest songi. Protest songi, czyli piosenki, których powstanie przyczyniło się do obalenia w Polsce komunizmu i odzyskania przez nasz kraj wolności po 50 latach.

Mimo, że w Polsce ruch hippisowski praktycznie nie istniał, to tradycja polskich protest songów jest bardzo długa. Sięga ona już czasów II wojny światowej.

>>> Rockowe koncerty 2014: Rozkład jazdy <<<


II wojna światowa

W Polsce za pierwszy protest song czasów PRLu uważa się Dziwny Jest Ten Świat Czesława Niemena. Jednak pierwszy polskie protest songi powstały jeszcze przed epoką Boba Dylana i Petera Seegera. Te piosenki śpiewali Polacy na ulicach okupowanych miast. Zostały też pokazane w filmie Zakazane Piosenki z 1946 roku. Większość z nich była również zakazana w PRLu. Najbardziej znaną pieśnią protestu z tego okresu jest Siekiera, Motyka (słowa Anna Jachnina). Od tego utworu w 1982 r. nadawanie rozpoczęła podziemna radiostacja Radio Solidarność.



Protest songi PRL

Największy okres popularność polskich protest songów to oczywiście czasy PRL. Zanim Joanna Szczepkowska w TVP ogłosiła koniec komunizmu w Polsce, to właśnie pieśni protestu były głosem sprzeciwu Polaków. Polski rock wtedy niósł nadzieję, zew wolność, a przy tym niejednokrotnie skutecznie opierał się cenzurze.



Protest song bez protestu i pochwała socjalizmu

Polskie protest songi były wielokrotnie niewłaściwie interpretowane przez władzę, jak Dziwny Jest Ten Świat Czesława Niemena uznany za pochwałę socjalizmu, czy przez odbiorców, jak Mury Jacka Kaczmarskiego, które są przestrogą przed zbyt gwałtowną rewolucją.





O kolejkach

Psalm Stojących W Kolejce Krystyny Prońko to unikatowa pięść protestu PRL, która nie odnosi się do kwestii wolnościowych, a podstawowych potrzeb i sytuacji społecznej w Polsce.



Beata i Józek Jaruzelski

Kolejnym źle interpretowaną piosenką PRL jest Bajm - Józek, Nie Daruję Ci Tej Nocy. Wbrew powszechnej interpretacji utwór nie odnosi się do nocnych igraszek kochanków. W rzeczywistości jest to protest song traktujący o nocy wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. Józek to Wojciech Jaruzelski.



Republika wywiesza Białą Flagę

Według popularnej interpretacji Biała Flaga Republiki to buntownicza pieśń protestu wobec sytuacji politycznej i społecznej pereleowskiej Polski. W tej wersji utworu w tle słychać milicyjne gwizdki.



Nie wasza władza na świecie

Autorem protest songów w PRL jest również Kazik Staszewski. Jego najpopularniejsza piosenka pieśń protestu to Hej, Czy nie Wiecie z KULTowego albumu Posłuchaj To Do Ciebie. Protest song jest zaadresowany to wszystkich dyktatorów i systemów totalitarnych na całym świecie.



Zanim, jak to określiła Joanna Szczepkowska - 4 czerwca 1989 skończył się w Polsce komunizm w polskiej muzyce powstały dziesiątki protest songów. Także dzięki nim i ich autorom możemy teraz świętować Czerwiec Wolności 2014 i 25. rocznice pierwszych wolnych wyborów.