Dominik Pajewski

10.08.2018 (14:25)

PERŁY MOTORYZACJI W POLSCE. Wystawa niezwykłych pojazdów w PKiNJeszcze nie tak dawno królowały na ulicach polskich miast i wsi. W ciągu niespełna jednego pokolenia zostały niemal całkowicie wyparte, przenosząc się do sfery sentymentalnych wspomnień i filmów z epoki. To właśnie 'PERŁY MOTORYZACJI'.

„Polskie fiaty”, „polonezy”, „syreny”, „warszawy” i wiele innych marek aut, które dla pokoleń urodzonych w czasach PRL, były przedmiotem dumy i pożądania, dziwnym zrządzeniem losów trafiły do lamusa historii. O tym, że jest to historia wciąż żywa, ciekawa, a niekiedy pełna dramatycznych zwrotów można przekonać się odwiedzając wystawę unikatowych aut i motocykli – PERŁY MOTORYZACJI W POLSCE. Zgromadzone w monumentalnej Sali Ratuszowej pojazdy opowiadają, każde na swój sposób, niezwykłe dzieje polskiej motoryzacji. Kiedy słuchamy przewodnika, który oprowadza zwiedzających, lub zapoznajemy się z opisami poszczególnych eksponatów, mamy wrażenie, że poprzez wyjątkowe losy tych pojazdów poznajemy istotną część historii Polski.

Daron Malakian zdradził, z którego numeru jest najbardziej dumny
Na wystawie, pośród ponad czterdziestu samochodów i motocykli, można zobaczyć prawdziwe rodzynki: repliki legendarnego CWS-a – jedynego w całości polskiego auta, które przed wojną było produkowane seryjnie, czy nie mniej kultowej, pięknej „dizajnersko” Syreny Sport. Inne eksponaty są nie mniej unikatowe. Ot, choćby sportowy „Polonez Trzydrzwiowy”, sensacyjny Ogar 500, czy napędzane na cztery koła Polonez Analog i wersja kombi Fiata 125 p. Niesamowite wrażenie robi seria mikro-aut prezentująca Smyka, Meduzę oraz Mikrusa, które jak gdyby antycypowały myślenie o małych, funkcjonalnych samochodach przystosowanych do (u)życia w metropoliach. Jeśli dodamy do tego niezwykłą kolekcję polskich motocykli i motorowerów, ujrzymy polską myśl i tradycję motoryzacyjną w pełnych barwach.


 
Wystawa przynosi również wiele radości najmłodszym, którzy wsiadając do „maluchów”, buggy‘ego, czy najprawdziwszego strażackiego Żuka, odkrywają świat motoryzacyjny świat swoich dziadków, który wcześniej mogli znać jedynie z opowieści. Czy można współczesnym dzieciom wytłumaczyć w sposób abstrakcyjny na czym polegało spakowanie się do „malucha” na wakacje? Nie bardzo. Na wystawie mogą się o tym przekonać same, uczestnicząc osobiście w takim ćwiczeniu. Dla najlepszych w tej szczególnej dyscyplinie czekają nagrody.Dave Grohl: jeśli Black Sabbath i Abba mieliby dziecko, to byłaby to Nirvana

 
Wystawa PERŁY MOTORYZACJI W POLSCE idealnie wpisuje się w roku celebracji 100-lecia odzyskania niepodległości jako arcyciekawa lekcja motoryzacyjnej historii Polski, której nie da się nauczyć z książek.
 
Ekspozycję można oglądać do 25 września, 7 dni w tygodniu, w godzinach 9-20 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. Ceny biletów w przedziale 17-25 złotych.

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • SuperNerd - Super trudne, turowe, RPG, w którym musisz jeść, pić i dbać o zdrowie [Gameplay.pl]

  2020-01-17
  Stoneshard to wymagająca turowa gra RPG, w której Twoje umiejętności taktyczne będą testowane w bitwach z wrogami, chorobami i obrażeniami. To gra, w której głód obniża Twoją efektywność, a niepozorne zadrapanie może się zamienić w śmiertelną infekcję. W tej grze nie jesteś wyjątkowym słoneczkiem, prowadzonym przez twórców za rączkę. W tym świecie każdy Twój wróg jest równie dobry jak Ty więc żeby pokonać kogoś, kto pozornie wygląda na mięczaka, będziesz się musiał mocno napocić.
 • Zostawiasz zwierzaka na cały dzień w domu? Spotify ma dla niego specjalną playlistę

  2020-01-17
  Często zwierzaki zostają same na całe dnie w domu i czekają wiernie na swojego właściciela. Aby nasi pupile nie smucili się w oczekiwaniu, Spotify stworzyło specjalną playlistę dla czekających zwierzaków.
 • Rosjanin przerobił 'Ausländer' Rammsteina w nietypowy sposób [WIDEO]

  2020-01-17
  W Rosji jest wielu fanów Rammstein, którzy niesamowicie ciepło przyjmują zespół w swoim kraju. Rosyjscy fani często też przerabiają numery Rammstein, a tym razem padło na kawałek 'Ausländer', który został wykonany w ciekawym klimacie.
 • Powstał dokument o Ozzym Osbournie. Zwiatun 'The Nine Lives Of Ozzy Osbourne' już w sieci [WIDEO]

  2020-01-17
  Ozzy Osbourne powraca w wielkim stylu i nie dość, że ma nowy krążek, wraca na trasę koncertową, to jeszcze w planach jest film fabularny i jak się okazuje film dokumentalny.
 • James Hetfield powraca!Muzyk opuścił odwyk i przygotowuje wystawę

  2020-01-17
  James Hetfield musiał wrócić na odwyk, ponieważ dawne demony wróciły do niego. Okazuje się, że frontman Metalliki wychodzi na prostą, opuścił odwyk i planuje specjalną wystawę.
 • Chester Bennington w nowym numerze. Zespół wokalisty udostępnił premierowy singiel

  2020-01-17
  Po odejściu Chestera Benningtona, przyszłość Linkin Park nie została jasno określona. Okazuje się, że w archiwach pozostało kilka nagrań i to z pierwszego zespołu Chestera.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz