Daniel Wardziński

24.12.2019 (18:46)

Magik - 19 rocznica śmierci. Co wydarzyło się 26.12.2000 w Katowicach?Magik zmarł 26.12.2000 roku - dokładnie 19 lat temu. Jeden z ulubionych raperów w świecie rocka w tym roku skończyłby 40 lat. Co zdarzyło się w drugi dzień świąt 19 lat temu?

19 rocznica śmierci Magika, legendarnego rapera, członka Kalibra 44 i Paktofoniki to smutna część drugiego dnia świąt. Dokładnie 19 lat temu jeden z najbardziej szanowanych w świecie rocka polskich raperów popełnił samobójstwo. Co dokładnie wydarzyło się 26.12.2000 roku? Skąd wzięła się sympatia dla Kalibra 44 w świecie rocka

Magik - rocznica śmierci rapera Kalibra i Paktofoniki

Magik wyskoczył z okna swojego mieszkania w Katowicach-Bogucicach 26 grudnia 2000 roku. Pośrednią przyczyną tragicznej decyzji było powołanie do wojska przez Wojskową Komisję Uzupełnień. Piotr Łuszcz, bo tak naprawdę nazywał się raper Kalibra, miał wtedy żonę i dziecko oraz szeroko zakrojone plany muzyczne. Zdaniem jego przyjaciół z zespołu - Fokusa oraz Rahima, którzy poinformowali o sprawie we wspólnym ogłoszeniu, Magik próbował symulować chorobę psychiczną. Z jego wrażliwością oraz skomplikowaną psychiką granica udawania stała się bardzo płynna. Być może naprawdę wpędził się w dramatyczne problemy ze zdrowiem psychicznym, choć jego śmierć nadal wydaje się nieco tajemnicza.

Dlaczego rockowcy lubią Kaliber 44 i Magika?

Skąd wzięła się popularność muzyki Magika zarówno w Kalibrze 44 jak i Paktofonice wśród fanów rocka? We wczesnym etapie rozwoju polskiego rapu, granica między fanami muzyki niezależnej była w zasadzie znikoma. Kaliber 44 na początku grał koncerty na rockowych koncertach i dobrze znał się z wieloma popularnymi rockowymi zespołami. Grali dla każdej publiczności, a połowa lat 90. to czas, kiedy muzyka undergroundowa wkraczała do polski szeroko i fascynowała szerokie masy fanów. Różnic między fanami gatunków nie było, bawili się razem. W wielu walkmanach obok kaset Hey czy Kazika, pojawiał się właśnie Kaliber. Taka tendencja utrzymała się przez wiele lat. Kaliber cieszy się niesłabnącą popularnością również wśród fanów rocka.
ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Wiedźmin - sezon 2 - czy będą Polacy w obsadzie?

  2020-02-26
  Wiedźmin w wersji Netflixa stał się prawdziwym hitem, który został całkiem ciepło przyjęty przez fanów. Pewnym było, że serial doczeka się kontynuacji, jednak wiele osób zastanawia się, czy zobaczymy tam aktorów z Polski?
 • Pokłócił się z żoną i strzelił do niej z... kuszy! Tragiczny finał awantury

  2020-02-26
  Kłótnie małżeńskie potrafią być bardzo ostre, a czasami cała zastawa stołowa zostaje potłuczona, zanim dojdzie się do porozumienia. Tym razem nie poszły jednak talerze w ruch, a kusza, która została użyta przeciwko małżonce.
 • Dlaczego SOAD nie mogą dojść do porozumienia? John Dolmayan tłumaczy

  2020-02-26
  Nowa płyta System Of A Down jest marzeniem wielu fanów, jednak zespół cały czas odkłada nowy krążek na później. John Dolmayan postanowił ujawnić, co jest przyczyną całej sytuacji.
 • Ozzy Osbourne zamiast wrócić na scenę, nagra nowy album już za miesiąc?

  2020-02-26
  Ozzy Osbourne cały czas musi wstrzymać się z powrotem na scenę, co z pewnością jest bardzo frustrujące. Jak się okazuje, wokalista nie zamierza siedzieć bezczynnie i prawdopodobnie niedługo wejdzie do studia.
 • 'Dziwny jest ten świat' w wykonaniu 15-letniej finalistki 'The Voice Kids 3'. Wykonanie wzruszyło jurorów

  2020-02-25
  W programach typu talent show da się zauważyć wielu utalentowanych uczestników, jednak czasami pojawiają się prawdziwe perełki, które wzruszają do łez jurorów. Tak jest w przypadku 15-letniej Natalii, która zdobyła serca publiczności i jury.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz