Dominik Pajewski

27.05.2018 (13:24)

ERELES - Krok odwagi: pierwsze wyjście poza schemat [RECENZJA]Gdy zespół Kabanos zaczął świętować XX-lecie działalności, jego trzech członków postanowiło 'iść na swoje'. Tak narodziła się grupa ERELES, która wydała debiutancki album 'Krok odwagi'. Czy słychać tu klimat Kabanosa czy bardziej coś nowego? Sprawdźcie w naszej recenzji.

Pierwsze wzmianki o ERELES pojawiły się na Facebooku w 2017 roku, wtedy powstał oficjalny profil zespołu. Nie było tam żadnej muzyki, tylko zapowiedzi i krótkie sprawozdania ze studia nagraniowego, a mimo to ludzie byli bardzo zaciekawieni. W końcu zespół stworzyło trzech muzyków grupy Kabanos, która zaznaczyła swoje miejsce na scenie alternatywnej bardzo wyraźnie. Wiadomo, oczekiwania były spore.Arkadiusz 'Lodzia' Grochowski, Damian 'Fons' Biernacki oraz Marcin 'Wicia' Dudzicki postanowili wyjść poza schemat i stworzyć coś innego niż Kabanos. Udało się, jednak pewne rzeczy zawsze będą wyczuwalne w tego typu projektach. To tak jak z zespołem Scars On Broadway Darona Malakiana, jest to coś innego, jednak wszyscy słyszą tam klimaty System Of A Down. Z ERELES jest trochę podobnie, jednak czuć tutaj chęć wyjścia poza ramy zespołu Kabanos, o czym muzycy wspominali w wywiadzie dla EskaROCK.pl.

Marilyn Manson nawiązał współpracę z polską firmą!


Pierwsze trzy numery na płycie to: 'Wypowiedzenie', singlowe 'W tę noc' oraz 'Raczej na dobre', które znane są z oficjalnego kanału Youtube zespołu. Spokojnie można powiedzieć, że to trzy numery, które nadają rozpędu całej płycie. Dzięki temu jesteśmy rzuceni w klimat płyty momentalnie i już wiemy, że będzie to materiał rockowy, jednak dużo lżejszy i inny niż Kabanos.


 
Nie da się ustrzec klimatu macierzystej kapeli, w końcu ERELES tworzą goście, którzy komponują w Kabanosie. Specyficzny styl słychać w każdej melodii, jednak nie ma tu miejsca na teksty w klimatach Zenka Kupatasy. Lodzia postawił na bardzo poważne studiowanie ludzkich zachowań oraz współczesne problemy społeczne, słychać to bardzo w piosenkach 'Choroba duszy' oraz 'Prawo łaski'Śmiało można powiedzieć, że to romantyczna płyta, która została ubrana w rockowe brzmienia. Słychać tu inspiracje Placebo Myslovitz, a wszystko to z domieszką świetnie ogranej sekcji rytmicznej. Tutaj absolutnie szacunek dla Fonsa i Wici, wszystko tutaj jest na swoim miejscu i brzmi jak powinno. Jedyne czego brak czasami na płycie 'Krok odwagi' to bardzo mocnego i szybkiego numeru, który trochę mógłby rozładować spokojną i czasem melancholijną atmosferę. Przecież Lodzia umie się wydrzeć, wiedzą to fani Kabanosa i z pewnością na ERELES by się to sprawdziło.

Cezik chce wydać płytę! Zobaczcie, co ma w planach popularny youtuber


Pierwszy krążek ERELES idealnie wpisuje się w ramy debiutu, który pokazuje czego możemy się spodziewać dalej po zespole. Jest to także idealne wyjście poza schemat macierzystej kapeli i pewnego rodzaju pokazanie, że to nie tylko zespół trzech gości z Kabanosa. 
 
ERELES - Krok odwagi (data premiery 22.03.2018)

1. Wypowiedzenie
2. W Tę Noc
3. Raczej Na Dobre
4. Ja, Gdy Tego Chcesz
5. Koma
6. Wypadek
7. Podróż
8. Prawo Łaski
9. Krok Odwagi
10. Choroba Duszy
11. Zbroja
12. Głuchy Krzyk
13. Promienieje
14. Szansa Dla Siebie
15. Dawnych Wspomnień Czar
 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Koronawirus w Polsce - ogłoszono nowe obostrzenia na specjalnej konferencji. Co z maturami?

  2020-04-09
  Podczas specjalnej konferencji prasowej, która odbyła się 9 kwietnia 2020, ogłoszono nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Co dalej z maturami i egzaminami ósmoklasistów?
 • Daria Zawiałow zagra koncert z domu! Kiedy będzie można obejrzeć specjalny występ?

  2020-04-09
  Nie tylko fani tęsknią za aktywnością koncertową Darii Zawiałow. Artystka tęskni za graniem na żywo i nie może żyć bez koncertów, dlatego wychodzi naprzeciw oczekiwaniom fanów i zaprasza na wyjątkowy koncert prosto z domu!
 • Wielkanoc 2020 - życzenia. Co wysłać smsem do najbliższych?

  2020-04-09
  Życzenia wielkanocne 2020. Krótkie teksty SMS oraz krótkie życzenia wielkanocne. Sprawdźcie, co najlepiej wysłać przyjaciołom i rodzinie w święta.
 • Wiedźmin jak Strażnicy Galaktyki! Zobaczcie fanowską przeróbkę serialu

  2020-04-09
  Wiedźmin Netfilca stał się ogromnym hitem i tylko kwestią czasu było, kiedy pojawią się przeróbki różnych scen. Pewien fan wpadł na to, że można połączyć Wiedźmina z motywem ze ,,Strażników Galaktyki''.
 • Postaci z Disneya, jako bohaterowie horrorów. Świetne przeróbki pojawiły się w sieci

  2020-04-09
  Postaci Disneya nigdy nie kojarzyły się wam z czymś strasznym i przerażającym? Po zobaczeniu tych specjalnych grafik, przekonacie się, że postaci z waszego dzieciństwa, potrafią być przerażające.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz