Dariusz Król

10.06.2015 (10:40)

#SOSNepal – POMOC DLA OFIAR TRZĘSIENIA ZIEMI W NEPALU 

 
#SOSNepal – Pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w nepalu

W sobotę 25 kwietnia oraz 12 maja w Nepalu, doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile 7.4 oraz 7.8 w skali Richtera. W ich wyniku ponad 8,1 milionów osób zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi, a każdego dnia pojawiają się kolejne wstrząsy wtórne.  Wesprzyj Polską Akcję Humanitarną!
Liczy się każda pomoc!


W
#SOSNepal chodzi o zebranie jak największej kwoty dla ponad 1,7 mln nepalskich dzieci – ofiar tragicznych trzęsień ziemi z 25 kwietnia i 12 maja br. Akcja rozpocznie się 9 czerwca br.

 

 Pomoc finansową można przekazać wysyłając SMS o treści „Nepal” pod numer 73646 (całkowity koszt to 3,69 zł). Operatorzy komórkowi (Heyah, Orange, Play, Plus, T-Mobile) zrzekli się dochodu ze specjalnych SMS-ów. 

Druga możliwość pomocy to zakup okolicznościowej koszulki. Cena charytatywnego t-shirtu wynosi 25 zł. Będzie go można kupić w sklepie internetowym PAH www.skleppah.pl, a od 12 czerwca w całej Polsce w drogeriach Rossmann. Dochód przekazany zostanie na działania PAH w Nepalu – zabezpieczenie schronienia dla mieszkańców, którzy w wyniku katastrofy stracili dach nad głową.

W akcję zaangażowali się również znani artyści – m.in. Urszula Dudziak, Anna Maria Jopek, Ania Rusowicz, Wojciech Malajkat, Artur Rojek, Muniek Staszczyk i Zbigniew Zamachowski, którzy w specjalnych, radiowych spotach apelują o pomoc dla Nepalczyków.

 W sobotę 25 kwietnia w Nepalu, niecałe 50 km od stolicy, Katmandu, doszło do największego trzęsienia ziemi od ponad 80 lat w tym kraju, o ogromnej sile (7,8 w skali Richtera). Ponowne wstrząsy miały miejsce 12 majatrzęsienie  miało siłę 7,4 w skali Richtera. Tym razem epicentrum trzęsienia  znajdowało się w Namche Bazar (70 km od Mt. Everestu). Straty były ogromne, szacuje się że zginęło blisko 10 000 osób, a ponad 17 tys. osób zostało rannych. Już 8,1 miliona osób w 39 powiatach zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi. 191 tys. domów zostało zniszczonych, a 530 tys. poważnie uszkodzonych. Najbardziej dotkniętymi miastami są Bhaktapur, Katmandu i Lalitpur. Rząd Nepalu ogłosił stan wyjątkowy i zaapelował o międzynarodową pomoc humanitarną.

Trzęsienie ziemi w Nepalu pochłonęło bardzo wiele ofiar, ale ci, którzy przeżyli potrzebują naszej natychmiastowej pomocy. W odpowiedzi na katastrofę PAH natychmiast rozpoczęła zbiórkę pieniędzy na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi. Rozpoczęto  zbiórkę na koncie statutowym fundacji oraz poprzez stronę internetową www.pah.org.pl.

Podczas pierwszych dni obecności pracowniczki PAH w Nepalu, dostarczono żywność: mąkę (500 kg) oraz ryż (1 tona) najbardziej potrzebującym. Przekazano 112 tys. tabletek do oczyszczania wody oraz artykuły pierwszej potrzeby: ubrania, śpiwory, menażki i namioty. Dary trafiły do potrzebujących w Pharping, Shyabrubesi, dystrykcie Katmandu i Ghorka.

Przeprowadzone przez PAH rozpoznanie potrzeb w dystrykcie Sindhupalchowk, wskazuje na bardzo trudną sytuację mieszkańców w tym regionie. Istnieje zagrożenie wystąpienia monsunów, dlatego przede wszystkim trzeba zapewnić schronienie tym, którzy stracili swoje domy. PAH rozpoczęła dystrybucję materiałów służących do zabezpieczenia schronienia (tarpolina, liny i koce) w wioskach w regionie Helambu.

PAH na bieżąco przeprowadza rozpoznanie potrzeb i w oparciu o zebrane dane podejmie kolejne działania pomocowe. To, ile pomocy będzie w stanie udzielić, zależy od ilości zebranych środków.NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz