więcej artystów podobnych
do Eric B

Eric B: biografia, opis, informacje

Eric Barrier był raperem pochodzącym z nowojorskiego Queens, który wraz z Rakimem Allahem nagrywał jako Eric B. & Rakim. Ta dwójka uważana jest za jedną z najbardziej wpływowych i innowacyjnych grup w historii rapu. W czasie „złotej ery” hip hopu cały świat cenił duet MC/DJ jaki obaj tworzyli.

Eric B. nagrywał ciężkie beaty w stylu Run-D.M.C. z dodatkiem sampli Jamesa Browna. Mimo, że nigdy nie podbił swą twórczością list przebojów, uważany jest za jednego z najwspanialszych twórców tego gatunku.

Barrier, urodzony w 1965 roku, dorastał w Queens. Uczęszczał do miejscowego liceum, gdzie przez kilka lat szlifował umiejętności gry na trąbce i perkusji. Gdy instrumenty zamienił na gramofon, pod pseudonimem artystycznym Eric B. rozpoczął pracę jako DJ w miejscowym radio WBLS. Podczas występów plenerowych poznał promotora muzycznego Alvina Toney’a, który zaproponował mu współpracę z Freddiem Foxxxem. Nic jednak z tego nie wyszło, ponieważ kiedy poszli do Freddiego…nie było go w domu. Odwiedzili więc Rakima i po krótkiej rozmowie wpadli na genialny plan – zaczną razem nagrywać i zostaną milionerami!

Nie minęło wielu czasu, gdy zaczęli w okolicy wzbudzać zainteresowanie. Dostrzegł ich także legendarny producent hip hopowy Marley Marl, który w 1986 roku wydał pierwszy singiel duetu zatytułowany „Eric B. Is President”. Singiel przeszedł do historii (mimo, iż nie został dostrzeżony w głównym nurcie muzycznym), a otwierający go wers „I came in the door/said it before” stał się jedną z najczęściej cytowanych fraz w świecie rapu.

Debiutancki album „Paid In Full”, powstały w tydzień w nowojorskim Power Play Studios, Barrier nagrał z pomocą Rakima. Po tym jak w 1987 roku album okraszono akompaniamentem jazzowym, wspiął się do pierwszej dziesiątki listy R&B LP. Okładka płyty przedstawiająca obu artystów w garniturach od Gucciego, ze złotymi łańcuchami na szyi i symbolem dolara w tle, stała się jedną z najlepiej rozpoznawalnych w branży. Według rankingu MTV „Paid In Full” to najznakomitsza produkcja hip hopowa wszech czasów. 

W 1989 roku razem z Jody Watley i Rakimem Barrier nagrał singiel „Friends”. Numer trafił do pierwszej dziesiątki listy Billboard Hot 100 i był pierwszym tak udanym połączeniem stylów dance, pop i hip hop.

Po nagraniu „Follow The Leader”, kontynuacji pierwszej płyty, przyszedł czas na kolejny krążek. Jednak album z 1990 roku „Let The Rhythm Hit’Em” nie odniósł już tak spektakularnego sukcesu.

Współpracując z Rakimem, Barrier nagrał w 1991 roku kawałek „What’s On Your Mind” do komedii „House Party 2”. Kolejna przygoda z kinematografią i kolejna ścieżka dźwiękowa – „Juice”, gdzie główną rolę zagrał Tupac Shakur. Dzięki sukcesowi tego obrazu, piosenka „Juice (Know The Ledge)” również zyskała na popularności, stając się tym samym jednym z największych hitów Erica B.

Ostatnia płyta, jaką Eric B. nagrał z Rakimem to „Don’t Sweat The Technique” z 1992 roku. Stworzony na linii jazzowej album kończył kontrakt z wytwórnią, z którą Barrier nie chciał przedłużać umowy, obawiając się odejścia Rakima, nie kryjącego chęci rozpoczęcia solowej kariery, co doprowadziło do wojny z MCA Records. Duet rozpadł się nieodwołalnie nie z powodu poróżnień na tle finansowym między artystami, lecz przez problemy związane z prawami autorskimi, do których kolejne wytwórnie rościły sobie prawa. „Pieniądze dzieliliśmy po połowie […], kiedy po raz pierwszy się pokazaliśmy, ludzie gadali ‘Eric bierze wszystko’ i ‘Eric próbuje błyszczeć bardziej niż Rakim’, lecz to nie było prawdą. Chodziłem na wywiady, bo Rakim nie chciał chodzić. Miał gdzieś tę część interesu. Kasę dzieliliśmy równo co do centa […]. 
 
W połowie lat dziewięćdziesiątych Eric B. wydał solowy album w niezależnej wytwórni. Kilka lat później na dobre porzucił branżę muzyczną.czytaj całość

ESKA ROCK - najnowsze hity

 • Nowy Mgła na torach - Happysad
  Mgła na torach - Happysad
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Lonely - Palaye Royale
  Lonely - Palaye Royale
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Wszystko czego dziś chcę /REMIX/ - Monika Brodka
 • Nowy In Your Eyes - The Weeknd
  In Your Eyes - The Weeknd
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Throw My Bones - Deep Purple
  Throw My Bones - Deep Purple
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Is Everybody Going Crazy? - Nothing But Thieves
  Is Everybody Going Crazy? - Nothing But Thieves
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Caution - The Killers
  Caution - The Killers
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Champion Of The World - Coldplay
  Champion Of The World - Coldplay
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Bez końca - Artur Rojek
  Bez końca - Artur Rojek
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Rób tak dalej - Kasia Lins
  Rób tak dalej - Kasia Lins
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty