Włącz radio Eska ROCK rozwiń
Eskarock:

Artysta, gwiazda, wykonawca, grupa, zespół

więcej teledysków
Coolio
 • Hit'em High - Busta Rhymes, Coolio, B Real
  Hit'em High - Busta Rhymes , Coolio , B Real
  obejrzyj teledysk tekst utworu do ulubionych
więcej utworów
B Real


Coolio: biografia, opis, informacje

Artis Leon Ivey Junior używający pseudonimu artystycznego Coolio jest jednym z wielu rozpoznawalnych amerykańskich raperów, aktorów i kompozytorów. Urodził się 1 sierpnia 1963 roku w Compton (stolicy gangsta rapu) w pobliżu Los Angeles.

Zanim rozpoczął karierę jako muzyk próbował szczęścia jako strażak, ochroniarz oraz kasjer. Dopiero w 1994 roku współpracując z zaprzyjaźnionymi muzykami z grupy 40 Thievz nagrał swoją debiutancką płytę „It Takes A Thief”. Z płyty tej pochodzą między innymi takie kawałki jak „Fantastic Voyage” oraz „I Remember”. Utwory te sprawiły, że płyta okazała się być ogromnym sukcesem gwarantującym Coolio dwie nominacje: w 1994 nominację do MTV Video Music za Najlepszy Rapowy Teledysk, a w 1995 roku nominację do nagrody Grammy za Najlepszy Utwór Solowy.

Coolio nie poprzestał na swych pierwszych sukcesach. Tworzył dalej. Efektem jego pracy był singiel „Gangsta’s Paradise”, który znacznie zwiększył popularność rapera. Utwór został umieszczony na ścieżce dźwiękowej do filmu „Młodzi Gniewni” i tym samym stał się wielkim hitem znanym na całym świecie. Utwór przez dłuższy czas gościł na pierwszych miejscach wielu list przebojów, a album o tej samej nazwie stał się płytą roku. Natomiast sam Coolio dostał nagrodę Grammy za Najlepszy Utwór Solowy „Gangsta’s Paradise”. Było to w 1996 roku.

Kolejna płyta „My Soul”, choć równie dobra jak poprzednia, nie zapewniła artyście już tylu znaczących nagród. Płytę promował utwór „C U When U Get There”, który został umieszczony na ścieżce dźwiękowej do filmu „Nic do stracenia”.

Często krytykowany za komercję Coolio w 2002 roku wydał kolejny album „El Cool Magnifico”, który został przyjęty pozytywnie przez fanów i media. Gazety pisały, że album ten jest powrotem Coolio do hip-hopu. Na kolejny album fani musieli czekać aż 4 lata. Dopiero w 2006 roku raper wydał „The Return Of The Gangsta”. Promujący singiel „Gangsta Walk” Coolio nagrał wspólnie ze Snoop Doggiem.

Ostatnia płyta artysty „From The Bottom To The Top” wydana w lutym 2009 roku jest promowana przez „Change”, utwór, który może okazać się następcą „Gangsta’s Paradise”. Nowa płyta artysty ma całkiem inny charakter niż poprzednie. Pracując nad nią Coolio współpracował z wieloma didżejami, m.in. z Bennym Benassi oraz z Paulem Oakenfold.

Jako aktor Coolio zagrał w kilkudziesięciu produkcjach. Debiutował w 1996 roku w filmie „Path Beach”. Ponadto zagrał m.in. w takich tytułach jak: „Batman i Robin”, „Na linii strzału”, „Sztuka rozstania”, „Dracula 3000” oraz „Daredevil”.czytaj całość

Inne utwory z bazy muzycznej Eskirock

 • Nowy Living On The 110 - Prophets Of Rage
  Living On The 110 - Prophets Of Rage
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Amsterdam - Nothing But Thieves
 • Nowy Run For Cover - The Killers
  Run For Cover - The Killers
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Champion - Fall Out Boy
  Champion - Fall Out Boy
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Mów Do Mnie - Snowman
  Mów Do Mnie - Snowman
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Strzał - Jamal
  Strzał - Jamal
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy All In One Night - Stereophonics
  All In One Night - Stereophonics
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Complicated - David Guetta, Dimitri Vegas, Kiiara, Like Mike
  Complicated - David Guetta, Dimitri Vegas, Kiiara, Like Mike
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Gotta Get a Grip - Mick Jagger
  Gotta Get a Grip - Mick Jagger
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy England Lost - Mick Jagger
  England Lost - Mick Jagger
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty