Billy Corgan: biografia, opis, informacje

William Patrick "Billy" Corgan, Jr. urodził się 17 marca  1967 w Elk Grove Village w stanie Illinois. Jest założycielem i liderem zespołu The Smashing Pumpkins.

Dorastał słuchając hard rocka i heavy metalu, między innymi grup Led Zeppelin i Black Sabbath. Gry na gitarze nauczył się sam. W szkole średniej zaczął grywać w różnych zespołach.

W 1985 roku grał w swoim pierwszym poważnym zespole The Marked. Ten jednak po dziewięciu miesiącach rozpadł się. W Chicago w sklepie muzycznym gdzie Corgan pracował spotkał gitarzystę Jamesa Ihę. Wspólnie zaczęli pisać piosenki. Nieco później Corgan poznał basistkę D'arcy Wretzky, która po jakimś czasie dołączyła do grupy, którą nazwano The Smashing Pumpkins. Trio zaczęło wkrótce pojawiać się w miejscowych klubach. W 1988 roku dołączył do nich  jazzowy pałkarz Jimmy Chamberlin.

W 1991 roku wydany został pierwszy album grupy "Gish". Dwa lata później w sprzedaży pojawiło się kolejne wydawnictwo grupy, "Siamese Dream". Album został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, a piosenki "Today" i "Disarm" stały się hitami. Cztery lata później zespół wydał podwójny, trwający ponad dwie godziny album "Mellon Collie and the Infinite Sadness". Krążek odniósł sukces osiągając status dziewięciokrotnej platyny i zdobywając nominacje do siedmiu Nagrody Grammy.
Podczas promującej album trasy koncertowej problemem stało się uzależnienie Chamberlina od heroiny. 12 lipca 1996 on i towarzyszący grupie keyboardzista Jonathan Melvoin przedawkowali w pokoju hotelowym w Nowym Jorku, co przeżył tylko Chamberlin. Reszta grupy podjęła decyzję o wyrzuceniu go z zespołu i zakończeniu trasy z zastępcami na miejsca perkusisty i klawiszowca.

W 1998 ukazała się płyta "Adore", która została nagrana przy pomocy zastępczych pałkarzy oraz automatów perkusyjnych w miejsce Chamberlina. W 1999 roku Chamberlin powrócił do zespołu, a rok ukazuje sie kolejna płyta The Smashing Pumpkins zatytułowana "Machina/The Machines of God". Pod koniec jej nagrywania zespół opuściłą D'arcy Wretzky. Ostatnim albumem okazała się "Machina II/The Friends & Enemies of Modern Music", potem grupa rozpadła się. W 2001 roku Corgan założył zespół Zwan, który rozpadł się dwa lata później.

Pod koniec 2004 roku Corgan wydał tomik poezji "Blinking With Fists". Książka zadebiutowała na liście bestsellerów New York Times. W 2005 Corgan wydaje solowy album "TheFutureEmbrace". W tym samym roku reaktywuje zespół The Smashing Pumpkins. W 2007 roku grupa dała swój pierwszy występ od siedmu lat, a jej nowymi członkami okazali się basistka Ginger Reyes oraz gitarzysta Jeff Schroeder. Nowy album grupy "Zeitgeist" zadebiutował na drugim miejscu w zestawieniu magazynu Billboard.

Billy Corgan współpracował też z wieloma muzykami. Zajął się m.in. produkcją albumów Rika Ocaseka, The Frogs, Catherine oraz Hole. Pełnił także funkcję konsultanta podczas produkcji albumu Mechanical Animals Marylina Mansona. Stworzył dodatkowo ścieżki dźwiękowe do trzech filmów: Okup, Stygmaty i Spun. Udzielał się też wokalnie i na gitarze dla Tony'ego Iommi, Blindside, New Order i Marianne Faithfull. Współpracuje przy produkcji nowych albumów Courtney Love, Shirley Manson i grupy Scorpions.czytaj całość

ESKA ROCK - najnowsze hity

 • Nowy Mieszkam w Polsce - Kult
  Mieszkam w Polsce - Kult
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy My way, soon - Greta Van Fleet
  My way, soon - Greta Van Fleet
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy GŁOS - Perfect
  GŁOS - Perfect
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Shot in the dark - AC/DC
  Shot in the dark - AC/DC
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Rycerz Maryi - Maciej Maleńczuk
  Rycerz Maryi - Maciej Maleńczuk
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy SHE'S SO HIGH - Tal Bachman
  SHE'S SO HIGH - Tal Bachman
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy TROUBLE'S COMING - Royal Blood
  TROUBLE'S COMING - Royal Blood
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Urwana melodia - Robert Cichy
  Urwana melodia - Robert Cichy
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Nie mam czasu, bo oglądam seriale - Kazik
  Nie mam czasu, bo oglądam seriale - Kazik
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Somebody that I used to know - Three Days Grace
  Somebody that I used to know - Three Days Grace
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty