Włącz radio Eska ROCK rozwiń
Eskarock:

Artysta, gwiazda, wykonawca, grupa, zespół

Billy Corgan: biografia, opis, informacje

William Patrick "Billy" Corgan, Jr. urodził się 17 marca  1967 w Elk Grove Village w stanie Illinois. Jest założycielem i liderem zespołu The Smashing Pumpkins.

Dorastał słuchając hard rocka i heavy metalu, między innymi grup Led Zeppelin i Black Sabbath. Gry na gitarze nauczył się sam. W szkole średniej zaczął grywać w różnych zespołach.

W 1985 roku grał w swoim pierwszym poważnym zespole The Marked. Ten jednak po dziewięciu miesiącach rozpadł się. W Chicago w sklepie muzycznym gdzie Corgan pracował spotkał gitarzystę Jamesa Ihę. Wspólnie zaczęli pisać piosenki. Nieco później Corgan poznał basistkę D'arcy Wretzky, która po jakimś czasie dołączyła do grupy, którą nazwano The Smashing Pumpkins. Trio zaczęło wkrótce pojawiać się w miejscowych klubach. W 1988 roku dołączył do nich  jazzowy pałkarz Jimmy Chamberlin.

W 1991 roku wydany został pierwszy album grupy "Gish". Dwa lata później w sprzedaży pojawiło się kolejne wydawnictwo grupy, "Siamese Dream". Album został bardzo dobrze przyjęty przez krytyków, a piosenki "Today" i "Disarm" stały się hitami. Cztery lata później zespół wydał podwójny, trwający ponad dwie godziny album "Mellon Collie and the Infinite Sadness". Krążek odniósł sukces osiągając status dziewięciokrotnej platyny i zdobywając nominacje do siedmiu Nagrody Grammy.
Podczas promującej album trasy koncertowej problemem stało się uzależnienie Chamberlina od heroiny. 12 lipca 1996 on i towarzyszący grupie keyboardzista Jonathan Melvoin przedawkowali w pokoju hotelowym w Nowym Jorku, co przeżył tylko Chamberlin. Reszta grupy podjęła decyzję o wyrzuceniu go z zespołu i zakończeniu trasy z zastępcami na miejsca perkusisty i klawiszowca.

W 1998 ukazała się płyta "Adore", która została nagrana przy pomocy zastępczych pałkarzy oraz automatów perkusyjnych w miejsce Chamberlina. W 1999 roku Chamberlin powrócił do zespołu, a rok ukazuje sie kolejna płyta The Smashing Pumpkins zatytułowana "Machina/The Machines of God". Pod koniec jej nagrywania zespół opuściłą D'arcy Wretzky. Ostatnim albumem okazała się "Machina II/The Friends & Enemies of Modern Music", potem grupa rozpadła się. W 2001 roku Corgan założył zespół Zwan, który rozpadł się dwa lata później.

Pod koniec 2004 roku Corgan wydał tomik poezji "Blinking With Fists". Książka zadebiutowała na liście bestsellerów New York Times. W 2005 Corgan wydaje solowy album "TheFutureEmbrace". W tym samym roku reaktywuje zespół The Smashing Pumpkins. W 2007 roku grupa dała swój pierwszy występ od siedmu lat, a jej nowymi członkami okazali się basistka Ginger Reyes oraz gitarzysta Jeff Schroeder. Nowy album grupy "Zeitgeist" zadebiutował na drugim miejscu w zestawieniu magazynu Billboard.

Billy Corgan współpracował też z wieloma muzykami. Zajął się m.in. produkcją albumów Rika Ocaseka, The Frogs, Catherine oraz Hole. Pełnił także funkcję konsultanta podczas produkcji albumu Mechanical Animals Marylina Mansona. Stworzył dodatkowo ścieżki dźwiękowe do trzech filmów: Okup, Stygmaty i Spun. Udzielał się też wokalnie i na gitarze dla Tony'ego Iommi, Blindside, New Order i Marianne Faithfull. Współpracuje przy produkcji nowych albumów Courtney Love, Shirley Manson i grupy Scorpions.



czytaj całość

Inne utwory z bazy muzycznej Eskirock

 • Nowy Living On The 110 - Prophets Of Rage
  Living On The 110 - Prophets Of Rage
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Amsterdam - Nothing But Thieves
 • Nowy Run For Cover - The Killers
  Run For Cover - The Killers
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Champion - Fall Out Boy
  Champion - Fall Out Boy
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Mów Do Mnie - Snowman
  Mów Do Mnie - Snowman
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Strzał - Jamal
  Strzał - Jamal
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy All In One Night - Stereophonics
  All In One Night - Stereophonics
  liczba odtworzeń: 0
  tekst utworu do ulubionych strona artysty
 • Nowy Complicated - David Guetta, Dimitri Vegas, Kiiara, Like Mike
  Complicated - David Guetta, Dimitri Vegas, Kiiara, Like Mike
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy Gotta Get a Grip - Mick Jagger
  Gotta Get a Grip - Mick Jagger
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty
 • Nowy England Lost - Mick Jagger
  England Lost - Mick Jagger
  liczba odtworzeń: 0
  do ulubionych strona artysty